Eğitim - Kariyer KPSS P1, P2, P3 PUAN TÜRLERİ NE ANLAMA GELİR? 2022 KPSS P1, P2 VE P3 NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

KPSS P1, P2, P3 PUAN TÜRLERİ NE ANLAMA GELİR? 2022 KPSS P1, P2 VE P3 NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Paylaş
KPSS P1, P2, P3 PUAN TÜRLERİ NE ANLAMA GELİR? 2022 KPSS P1, P2 VE P3 NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

KPSS P1, P2, P3 puan türleri, 2021 KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bilindiği üzere KPSS sınavı farklın oturumlarda ve farklı alanlarda birden çok sınavdan oluşuyor. Puan hesaplanırken de tüm farklar göz önünde bulunduruluyor. Peki, KPSS P1, P2, P3 puan türleri ne anlama gelir? P1, P2 ve P3 nedir, nasıl hesaplanır? İşte ayrıntılar…

KPSS P1, P2, P3 puan türleri, adayın katıldığı sınav türüne göre hesaplanıyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı, Genel Yetenek – Genel Kültür oturumlarında alınan puanlar, bu puan türlerine göre sınavın sonucuna etki ediyor. İşte, KPSS P1, P2, P3 puan türleri hakkında merak edilenler ve hesaplama yöntemi…

Haberin Devamı

KPSS P1, P2, P3 PUAN TÜRLERİ NE ANLAMA GELİR?

KPSS P1; Genel Yetenek-Genel Kültür testi baz alınarak hesaplanır. KPSS P1 puanının hesaplanmasında Genel Yetenek testi yüzde 70, Genel Kültür testi ise yüzde 30 etkilidir.

KPSS P2 puan türü hesaplanmasında yüzde 60 Genel Yetenek, yüzde 40 Genel Kültür testi etkili olmaktadır.

P2 puan türü KPSS'den sonra hesaplanır. Yani önlisans ve ortaöğretim KPSS'ye giren adayların P2 puanı hesaplanmaz.

KPSS P3 puan türü Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin eşit oranda ağırlığa sahip olduğu, Lisans B Grubu kadroların atamasında kullanılan puan türüdür.

P1, P2 VE P3 NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

KPSS P1 PUAN HESAPLAMA

Bu puan türü sadece Genel Yetenek – Genel Kültür testi baz alınarak hesaplanır. KPSSP1 puanının hesaplanmasında Genel Yetenek testi %70, Genel Kültür testi ise %30 etkilidir.

Haberin Devamı

Puan Hesaplama Formülü:

Genel Yetenek netiniz x 0.7

Genel Kültür netiniz x 0.3

+ 40= KPSSP1 puanınız.

Örneğin; 50 GY, 40 GK neti olan bir adayın puanı şu şekilde hesaplanır; 50 x 0.7= 35, 40 x 0.3=12, 35+12+40=87

KPSS P2 PUAN HESAPLAMA

KPSS P2 puan türü aşağıdaki alanlardan oluşmaktadır.

Genel Yetenek: %60 Genel Kültür: %40

KPSS P2 puan türü hesaplanmasında %60 Genel Yetenek, %40 Genel Kültür testi etkili olmaktadır.

Burada bilmeniz gereken P2 puanının KPSS Lisans sınavı sonrası hesaplanmasıdır. Yani önlisans ve ortaöğretim KPSS'ye giren adayların P2 puanı hesaplanmaz.

Yalnızca en az 4 yıllık fakülte mezunlarının girebileceği KPSS Lisans sınavına giren adayların KPSS P2 puanı hesaplanmaktadır.

KPSS P3 PUAN HESAPLAMA

KPSS P3 puan türü Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin eşit oranda ağırlığa sahip olduğu, Lisans B Grubu kadroların atamasında kullanılan puan türüdür.

KPSS P3 Puanının hesaplanmasında;

Genel Yetenek; %50

Genel Kültür; %50 ağırlığa sahiptir.

Yani her iki dersin de hesaplamadaki katkısı eşittir. Standart sapmadan bağımsız olarak her iki test de ham puana karşılık gelen netler ile eşit olarak değerlendirilir.

Adaylar KPSS B Grubu Lisans atamaları için "çift" yıllarda KPSS Lisans sınavına girerek bu puanı almak zorundadırlar. Tek yıllarda yapılan KPSS Lisans sınavında elde edilen KPSS P3 puanı tercihlerde kullanılamamaktadır.

Haberin Devamı

KPSS P3 puanının hesaplanabilmesi için adayların çift yıllarda girdikleri KPSS Lisans sınavında, Genel Kültür

NOT: Genel Yetenek oturumuna katılmaları ve her iki testten de ayrı ayrı en az 1 net yapmaları gerekmektedir. 1 net yapamayan adayların puanları hesaplanmayacaktır.

SIRADAKİ HABER