Eğitim - Kariyer Okullar kapanacak mı? Yarıyıl tatili geri çekilecek mi? Bakan Özer çok net açıkladı

Okullar kapanacak mı? Yarıyıl tatili geri çekilecek mi? Bakan Özer çok net açıkladı

Okullar kapanacak mı? Yarıyıl tatili geri çekilecek mi? Bakan Özer çok net açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CNN TÜRK ekranlarında Hande Fırat ile Gece görüşü programında eğitime dair güncel gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Özer'in açıklamaları özetle şöyle:

Şu anda tüm Türkiye inandı ki gerekli tedbirler alındığında haftada 5 gün yüz yüze eğitim devam edebilir. Süreçle ilgili çoğu zaman 10 bine çıktı kapalı olan sınıf sayısı. Alarm vereceğimiz bir durum yok. Süreci yakından izliyoruz. Eğer farklı bir süreç gelişirse, Sağlık Bakanlığı ile yine görüşürüz. Okullar son kapatılacak ve ilk açılacak yerlerdir. 3451 sınıfımız yüz yüze eğitime ara verdi.

ÖĞRETMENLERİN AŞI OLMA ORANI

En büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının çok yüksek olması. Bir doz aşılanma oranı yaklaşık yüzde 94, en az 2 doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 89. Yüzde 5 civarında da aşı olmayıp antikor geliştiren öğretmenimiz var. Toplamda yüzde 94. Üçüncü doz aşılanan öğretmenimiz bugün itibarıyla yüzde 41.

İngiltere, Almanya, Fransa gibi haftada 5 gün yüz yüze eğitime devam eden çoğu ülkeye göre öğretmenlerimizin aşılanma oranı çok yüksek.

TATİLİ ÖNE ALMA PLANI YOK

Tüm sınıfları kapanmış bir sınıf yok tatile erken gitme gibi bir durum da söz konusu değil. Tatil bekleyenlere buradan söyleyeyim.

23 milyon yardımcı kitabı öğrencilerimize dağıttık. Bu sayısı daha da üst seviyelere çıkarmayı amaçlıyoruz. Bizim güzel şeyleri erişilebilir kılmamız lazım. Okullardaki imkan farklılıklarını azaltmamız gerekiyor. Her okulun kademesine göre imkanları eşit olsun. Bu benim en çok önemsediğim konulardan biri. İlleri bu yüzden çok sık ziyaret ediyorum.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NE NEDEN KIZDI?

En büyük bütçe eğitimde. Bütçe ile bir sıkıntı yok. Basketbol sahası ise basketbol sahası. Öğrencileri görünce üzüldüm ve buna tepki gösterdim. İmkan eksikliği ile ilgili bir mazeret olmasın bizim derdimiz o. Biz tüm okulların ihtiyaçlarını karışılıyoruz.

250 geri dönüşüm kütüphanesi oluşturacağız. Bir il ziyaretimde, bir güzergahta giderken, bir sınıfa girdim. Baktım problem var sınıfta. Duvarları bir dokunuş ile güzelleştirebilirsiniz. Müdürümüze dedim ki para istediniz mi buraları yaptırmak için? Hayır. Çocuklarımız daha iyi ortam içinde yetişsin. Kaynak olmasa derim ki yetişemiyoruz. Ama yapacak gücümüz var.

MESLEKİ EĞİTİM

3 yıl önce konuşulan problemler bugün konuşulmuyor. İş dünyasının temsilcileri artık öğrencilerimizin mezun olmasını beklemiyor. Öğrecniler yaparak öğreniyor süreç ile birlikte. Artık Meslek Eğitim Merkezine kayıt yaptıran öğrencilerin ücretlerini devlet karşılıyor. İş verenin hiçbir yükü yok. Mesleki Eğitim Merkezlerinde yaş sınırı da yok. Sektör olmayan bir yerde öğrenci kayıt yaptırmak mümkün değil. Büyümeyi, iş gücü piyasası dışında kontrol edemem ve suni bir şekilde artıramam. Fazla mezun olunca değer düşüyor, herkes kendi uzmanlığında çalışamıyor. Biz mesleki eğitimi anlatamadık. Bugün itibarı ile tüm OSB'lerde Mesleki Eğitim Merkezi kurduk.

50 tane AR-GE merkezi kurduk mesleki teknik liselerin içinde. 250 tane tescil alındı. İnanılmaz işler yapılıyor. Mesleki teknik listelerde neler konuşurken, nerelere geldik. Mesleki Teknik Anadolu liselerini çok daha güçlü hale getireceğiz. Artık şunu yapıyoruz, sektörün neye ihtiyacı var? Hemen oraya eğitim merkezi kuruyoruz. İhtiyacınız var ise istihdam edeceksiniz.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

Meslek kanunu yıllardan beri konuşulan bir konuydu bir türlü realize edilememişti. Türk eğitim tarihinde bir ilk olacak. Uzman öğretmenlik baş öğretmenlikte çok ciddi açılım olacak. Kariyer süreçleri dizayn ediliyor. Öğretmenlerdeki aday kaldırma ile ilgili sınav kalkıyor. Öğretmenlerimizi 80 saatlik bir eğitimden geçireceğiz. Öğretmenlerimizi okullara hazırlamak ile ilgili destek vereceğiz.

10 yıl öğretmenlik yapan öğretmenler, bizim 180 saatlik eğitimimizden geçecekler. Eğitimden sonra ise yazılı sınavdan geçecekler. Başarılı olanlar uzman öğretmen olacak ve bin TL'lik özlük haklarında yükselme olacak. Yazılı sınav da aldıkları eğitimin içeriğinden oluşan bir sınav olacak. Başöğretmen 240 saatlik eğitim, ve yazılı sınavdan başarılı olursa başöğretmen olacak ve artık 2 bin TL özlük haklarında iyileşme olacak. İlla her öğretmen uzman öğretmen olmak ile ilgili bir sürece girmek zorunda değil. Türkiye'de yüksek lisansını yapmış ve doktora mezunu öğretmenlerimiz var. Eğitim sistemimizin kalitesini artırmaya çalışıyoruz. Burada bir rekabet yok, gerginlik yok.

Kişisel gelişimleri ile ilgili birçok parametreye imkan sağlayacak şekilde bir mekanizma. Sınav soruları her alanda çıkacak diye bir şey yok. Özel eğitim kurumları da önümüzdeki dönemde sistematiğini değiştirecek. Eğitim tarihinde ilk defa öğretmenlerle ilgili bir meslek kanunu olmuş olacak, bu çok önemli.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Öğretmen ihtiyacımıza göre planlama yapıyoruz sürekli olarak. bu rakam 50 bin mi olur, 30 bin mi olur bunu göreceğiz. 2022 şubat dönemi için 5 bin anasınıfı sözü vermiştik, açtık.

CHP'NİN RANDEVU TALEBİ

Eğitimi siyasi malzeme yapmaktan vazgeçmemiz lazım. Keşke bu süreçler hiç yaşanmasaydı. Ben Milli Eğitim Bakanlığı olarak fırsat eşitsizliği azaltalım diyorum. Yeter ki konu gerçekten eğitim olsun. Eğitim Şura'sına davet ettik, CHP'den kimse katılmadı. Biz kapılarımızı kimseye kapatmış değiliz. Mülakatlara hiçbir dahilim yoktur. Kılıçdaroğlu dedi ki Milli Eğitim Bakanlığı 'Danıştay kararına uymuyor.' Böyle bir şey yok. Milli Eğitim Bakanlığı hukuka sıkı sıkı bağlı bir kurumdur. Kılıçdaroğlu'nu Danıştay kararını açıklamaya davet ettik. Böyle bir karar yok. Bizim gençlerimiz bir haksızlığa uğradığını düşünüyorsa hukuki yollara başvurur zaten, Kılıçdaroğlu'na kalmaz. Kılıçdaroğlu protokol kapısından gelmedi. Kılıçdaroğlu'na özel bir durum yok. Zaten randevu isteme de değil emrivaki yapılıyor: Ben saat 1'de geliyorum deniyor.

SIRADAKİ HABER