Eğitim - Kariyer YÖK yurt dışındaki Türkoloji öğrencilerine burs verecek

YÖK yurt dışındaki Türkoloji öğrencilerine burs verecek

Paylaş
YÖK yurt dışındaki Türkoloji öğrencilerine burs verecek

YÖK, yurt dışındaki Türkoloji bölümlerine ilgiyi artırmak amacıyla yeni bir burs programı uygulamaya koydu. Yeni burs programı, Türkoloji programı bulunan ülkelerde üniversiteye geçiş çağındaki gençlere yönelik "Türkoloji Sizi Çağırıyor" sloganıyla hayata geçirilecek. YÖK-Türkoloji burs programı kapsamında Türkoloji lisans programlarında her sınıftan en başarılı 5 öğrenci, öğrenimleri süresince ve tüm yıl boyunca desteklenecek

Önce yurt içinde temel bilimler, ziraat ve su ürünleri programlarında ilk üç sıraya yerleşen öğrencilere burs vermeye başlayan YÖK, ardından Türkiye’nin geleceği açısından öncelikli 100 alanda 2 bin doktoralı öğretim elemanı yetiştirmeye yönelik 100/2000 burs programı uygulamaya koymuştu.

Daha sonra doktora tez aşamasında olan devlet üniversitelerindeki araştırma görevlilerinin araştırmalarının bir bölümünü dünyanın saygın üniversitelerinde yapabilmelerini desteklemeye yönelik burs programı olan "YÖK-YUDAB" hayata geçirilmişti.

"Yeni YÖK", şimdi de yurt dışındaki Türkoloji programlarını desteklemek üzere "YÖK-Türkoloji" burs programını başlattı.


HER SINIFTAN EN BAŞARILI 5 ÖĞRENCİYE VERİLECEK


YÖK’ün, Türkoloji programı bulunan ülkelerde üniversiteye geçiş dönemindeki gençlere yönelik "Türkoloji Sizi Çağırıyor" sloganıyla başlattığı program, yurt dışındaki üniversitelerde bulunan Türkolojileri güçlendirmeyi ve bu programlara başarılı gençleri çekebilmeyi hedefliyor.

Yurt dışındaki Türkoloji lisans programlarında her sınıftan en başarılı 5 öğrencinin, öğrenimi süresince yılda 12 ay destekleneceği "YÖK-Türkoloji Bursu"ndan yararlanabilmek için T.C. vatandaşı olmamak, kendi döneminde programa yerleşen ilk 10 öğrenci arasında yer almak gibi şartlar bulunuyor. Öğrencinin burstan yararlanmaya devam edebilmesi için her dönem bütün derslerinden başarılı olması gerekiyor.


HEDEF TÜRKİYE'DE DOKTORA YAPMALARI


YÖK, bu bölümleri tamamlayan öğrencilere Türkiye’de doktora yaptırarak onların kendi ülkelerinde mezun oldukları üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde öğretim elemanı olmalarını da hedefliyor.

Programdan yararlanmak için ilk etapta Kosova Priştine Üniversitesi Türkoloji Bölümü ile Sudan'ın önde gelen üniversitelerinin Türkoloji bölümlerinden gelen başvurular kabul edildi. Her bir ülkenin yaşam koşulları dikkate alınarak tespit edilen burs miktarının ilgili ülkeler için cazip olmasına dikkat ediliyor.

AA

Haberin Devamı
SIRADAKİ HABER