Ehliyetsiz ama kusursuz

Ehliyetsiz olarak kullandığı kamyonla çarptığı bir kişinin ölümüne neden olan Mümtaz Özkaya'ya mahkeme 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

27 Ağustos 2009, Perşembe 12:37
A A

İlk raporda sanık hafif kusurlu

Bursa’da 2007 yılında meydana gelen kazada ehliyeti olmadığı halde çalıştığı işyerine ait kamyonu kullanan Mümtaz Özkaya’nın yolun karşısına geçmeye çalışırken çarptığı Aziz Balta (34) öldü. Açılan davada bilirkişi ehliyeti olmayan Mümtaz Özkaya’yı sadece ‘kavşakta yavaşlamadığı’ için hafif kusurlu buldu. Aziz Balta’nın avukatı, sanığı ehliyeti varmış gibi sayan bu rapora itiraz etti.

İkinci raporda suç ölende

İkinci bilirkişi raporunda da sürücü Özkaya’nın yeşil ışıkta kavşağa girdiği, Aziz Balta’yı fark ettiğinde de frene basarak tüm önlemleri aldığı belirtildi. ‘Kaza yerinde 6.6 metre fren izi var’ denilen ikinci bilirkişi raporunda kazada tüm kusurun ölen Aziz Balta’da olduğu belirtildi. Mahkeme, Mümtaz Özkaya’ya 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mümtaz Özkaya, Yargıtay’a başvurup cezaya itiraz etti.

Talep hukukçuları şoke etti

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ölümlü kazada Mümtaz Özkaya’nın ehliyetsiz olmasının ya da mesleğinin şoförlük olmamasının bir etkisinin olmadığını belirterek, beraatini istedi. Son kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi verecek. Ancak Yargıtay Başsavcılığı’nın bu talebi avukatları bile şaşırttı. Avukatlar ölümlü kazaya karışan bir sürücünün kusursuz sayılmasına şaşırdıklarını belirtti.

‘Kusursuz olması imkânsız’

Avukat Uğur Poyraz, “Böyle bir durumda sürücünün, sürücü kusurlarından hiçbirini işlememiş olması gerekir ki bu da mümkün değil. Ayrıca ehliyetsiz, ölümle ya da yaralanmayla sonuçlanan bir kaza yapmak da başlı başına bir suç” dedi. Avukat Dr. Tuncer Özyavuz da “Yayanın kusuru olması sürücünün kusursuz olduğu anlamına gelmez. Ama burada sürücü sıfır kusurlu görülmüş” dedi.

Nail KAHRAMAN/ DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.