Einstein hâlâ haklı

NASA'nın Fermi gama ışını uzay teleskobuyla yapılan ölçümlerin, Albert Einstein'ın uzay-zaman yapısı konusundaki teorisinin hâlâ geçerli olduğunu ortaya koydu

29 Ekim 2009, Perşembe 12:03
A A

Uzay teleskobunun ilk yılında yaptıkları gözlemleri Nature dergisinde yayımladıkları makalede anlatan bilim adamları, uzayın en uzak noktalarının üstün çözünürlük ve hassasiyetiyle haritasını çıkaran Fermi’nin bu süre zarfında ışığın en yüksek enerjiye sahip biçimi olan binden fazla somut gama ışını kaynağı belirlediğini kaydettiler.

Evren şimdiki yaşının ortalarında iken bir yıldızın patlamasından doğan değişik enerjilere ve dalga boylarına sahip gama ışınları arasındaki hızı ölçen bilim adamları, 7.3 milyar ışık yılı seyahatten sonra bu ışınların hepsinin de Fermi uzay teleskobunun tespit cihazlarına saniyenin onda dokuzu sürede geldiklerini belirlediler.

Stanford Üniversitesinden Peter F. Michelson, çalışmanın, Einstein’ın hala haklı olduğunu doğruladığına ve şiddetli enerjinin ışık hızında değişikliğe yol açacağını öne süren yeni görelilik teorilerini ortadan kaldırdığına dikkat çekti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.