Ek yerleştirme başvuruları ne zaman başlayacak? Gözler o tarihte...

Üniversite kayıtları geçen hafta cuma sona erdi fakat ek yerleştirme bekleyenler için hala bir kılavuz yayınlanmış değil. On binlerce üniversite adayı ÖSYM'den bir duyuru bekliyor. Kılavuzun yayınlanmasının ardından başvuru süreci de başlayacak bu nedenle adaylar, 'Ek yerleştirme başvuruları ne zaman başlayacak?' sorusunu soruyor.

12 Eylül 2018, Çarşamba 11:53
A A

Üniversite kayıtları 3-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Bu sene 839 bin 490 kontenjan tahsis edilirken Yerleşen aday sayısı ise 710 bin 982 oldu. 2018 yılında toplam kontenjanın yüzde 15.3'ü yani 128 bin 508 kişilik kontenjan boş kaldı. Şimdi bu boş kalan kontenjanlara yüz binlerce kişi başvurmak için hazırlanıyor. Peki, Ek yerleştirme başvuruları ne zaman başlayacak? Üniversite ek yerleştirme kılavuzu yayınlandı mı?

EK YERLEŞTİRME KILAVUZU YAYINLANDI MI?

EK yerleştirme kılavuzu için henüz ÖSYM'den konuya ilişkin bir duyuru yapılmış değil. Bu nedenle üniversite ek yerleştirme başvuruları için net tarih yok. 2017 yılında üniversite kayıtları 18 Ağustos'ta son bulurken ek yerleştirme tercihleri ise 25 Ağustos'ta başlamıştı. Bu süreci baz aldığımızda ek yerleştirme başvurularının 14 Eylül'de başlaması bekleniyor.

EK YERLEŞTİRME BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULUYOR?

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.