EKG cihazı cebe giriyor

Geliştirilen avuç içi büyüklüğündeki yeni nesil elektrokardiyografi cihazı ile kalp atışları ve nabız, evden, işten, sokaktan her an ölçülebilecek. Cihazın kaydedeceği sinyaller tablet, masaüstü bilgisayar ve cep telefonuyla görüntülenebilecek

30 Nisan 2015, Perşembe 15:55
A A
EKG cihazı cebe giriyor

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde (İYTE) yürütülen proje kapsamında geliştirilen yeni nesil elektrokardiyografi (EKG) cihazı ile kalp atışı ve nabız, evden, işten, sokaktan her an ölçülebilecek. Avuç içi büyüklüğündeki cihazın kaydedeceği sinyaller, herhangi bir masa üstü veya tablet bilgisayar ve cep telefonuyla görüntülenebilecek. Söz konusu cihazla, uzun süreli kalp rahatsızlığı bulunan ya da bu riski taşıyanlar ile yalnız yaşayan ve bakıma ihtiyacı olan kişiler hastaneye gitmeden uzaktan takip edilebilecek.

İYTE Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Özçelik, cihaz sayesinde bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların kalbe etkisinin de ölçülebileceğini söyledi. Özçelik, vücudun herhangi bir yerine yapıştırılan cihazla kalp sinyallerinin sürekli ölçülebileceğini belirterek "Cihazı taşıyan kişiden alınan ve kaydedilen sinyaller, wireless, bluetooth gibi kablosuz ağlarla hem bu cihazı taşıyan kişinin hem de hastayı takip eden doktorun, hastanenin görebileceği şekilde bilgisayara ya da cep telefonuna aktarılabilecek" diye konuştu.

DOKTORLARIN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK

Cihazın İYTE’deki yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından geliştirildiğini ifade eden Özçelik, şunları kaydetti:

"Bu esas olarak uzun süreli kalp rahatsızlığı geçiren ya da bu riski taşıyan hastaların takip edilmesini sağlayacak. Hastaların rahatsızlıklarının artıp artmadığı belirlenecek. Bazı tedavilerde kullanılan ilaçların hastalara etkileri izlenebilecek. Bu, tamamen doktorlara yardımcı olması amacıyla geliştirilmiş küçük, taşınabilir bir cihaz."

Özçelik, cihazın daha da küçültülebileceğini dile getirerek "Hatta cihazdaki pilleri küçültüp baş parmağımız kadar yapmak mümkün. Bu çalışmaya benzer daha sonra aynı yöntemle beyin sinyallerini de kaydetmek mümkün. Beyin sinyalleri, kalp sinyalleri ve daha sonra nefes alıp verişimizi de izleyen bir cihaz geliştireceğiz" ifadelerini kullandı. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.