Ekranlar çocukların beyinini yavaşlatıyor

ABD’nin Cincinnati Çocuk Hastanesi’nden uzmanlar günde 1 saatten fazla ekran karşısında zaman geçiren çocukların beyin gelişiminin yavaşladığını açıkladı. Dil becerisi, hayal dünyası, zihinsel kontrol ve öz düzenlemeden sorumlu bölgelerin ekran alışkanlığı fazla olan çocuklarda daha az geliştiği belirlendi.

10 Kasım 2019, Pazar 10:32 Son Güncelleme:
A A
Ekran dil, hayal dünyası ve zihinsel kontrolü etkiliyor

Ekran dil, hayal dünyası ve zihinsel kontrolü etkiliyor

Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezinde yapılan bir çalışmada, doktorların önerdiğinden daha fazla saat ekran karşısında kalan çocukların, beynin dil, hayal dünyası, zihinsel kontrol ve öz düzenlemeden sorumlu kısımlarında farklılıklar olduğu buldu.

Beynin işleme hızı test edildi

Beynin işleme hızı test edildi

Çalışma, çocukların beyinlerinin manyetik görüntülemeleri incelendi ve bilişsel testler uygulanan 3-5 yaş arası 47 sağlıklı çocuk üzerinde yapıldı. Çalışma, ekran karşısında geçirilen zamanın beyin işleme hızı gibi becerileri nasıl etkilendiğini gösterdi. 

Ebeveynler çocuklara sağlıklı sınırlar koymalı

Ebeveynler çocuklara sağlıklı sınırlar koymalı

Cincinnati Çocuk Hastanesi araştırmacısı Dr. John Hutton, “Ekran tabanlı medya kullanımının küçük yaşta evlerde ve okul ortamlarında yaygın olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu bulgular, ekran karşısında geçirilen zamanın beyindeki etkilerini, özellikle de erken çocukluk döneminde dinamik beyin gelişimine olan etkilerinin anlaşılması açısından önemli. Ebeveynler çocuklara bu konuda sağlıklı sınırlar koyabilirler” dedi.

Ekran çocuğun gelişimsel testlerdeki performansını etkiliyor

Ekran çocuğun gelişimsel testlerdeki performansını etkiliyor

Cincinnati Children’ın çalışması, JAMA Pediatrics dergisinde yayımlandı. Nisan ayında yayınlanan başka bir araştırmada da, ekranların okul öncesi çocukların dikkat alanlarını etkileyebileceğini buldu. Mart ayında yapılan başka bir çalışmada ise, cep telefonu kullanımının 18 aylık çocuklarda ifade dilini geciktirebileceğini buldu. Yapılan bir başka JAMA Pediatri araştırmasında ise ekran karşısında zaman geçiren bir çocuğun gelişimsel testlerde performansını etkileyebileceğini buldu.

Ebeveynler dijital medyayı çocuklarıyla birlikte kullanmalı

Ebeveynler dijital medyayı çocuklarıyla birlikte kullanmalı

Cincinnati Children’ın çalışması, Amerikan Pediatri Akademisi'nin önerdiği ekran süresini değerlendirdi. Akademi, örneğin, 18 aydan küçük çocukların video sohbeti dışındaki tüm ekran medyasından kaçınmaları gerektiğini öneriyor. Uzmanlar ebeveynlerin dijital medyayı çocuklarıyla birlikte izlemesini öneriyor. Okul öncesi dönemdeki çocuklarda evde okuma uygulamaları ile beyin gelişimi arasındaki yararlarını gösteren bir çalışma da yayınlanmıştı. 

Sıradaki haber yükleniyor...