El bombalı ceza davası

Elazığ'da bir askerin eline pimi çekilmiş el bombası vererek 4 askerin şehit olmasına neden olan Teğmen Mehmet Tümer'in yargılanmasına başlandı

14 Ekim 2009, Çarşamba 14:58
A A
El bombalı ceza davası

8. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde başlayan davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Teğmen Tümer ile şehit Piyade Onbaşı İbrahim Öztürk’ün babası Hacı Öztürk ile Piyade Er Mesut Bulut’un babası Sinan, annesi Mevlüde ve amcası Bedir Bulut hazır bulundu.

YAYIN YASAĞI İSTEMİ KABUL EDİLMEDİ
Sanık Teğmen Tümer’in avukatı Behiç Cantürk’ün "Kamuoyunun doğru bilgilendirme hakkı ihlal edilmeksizin duruşmaların aleni yürütülmesine karışılmaksızın yayın yasağı getirilmesi" talebi ise mahkeme tarafından kabul edilmedi.

Askeri savcının iddianameyi okumasının ardından sanık Tümer’in sorgulanmasına başlandı. Sanık Tümer, sorgusunda İbrahim Öztürk ile asker Emrah Göz’ün uyuduğunun kendisine Uzman Çavuş Şakir Akçan tarafından bildirildiğini, kendisinin Akçan’ın verdiği Öztürk’e ait el bombası ile alev gizleyeni alıp bu askerin mevzisine gittiğini söyledi.

'MESLEK HAYATIMIN TECRÜBESİZLİĞİ OLDU'
Tümer, "Hiç bir şekilde 4 askerimin şehit olmasını istemezdim. Kasıtlı bilinçli bir şey değil. 56 günlük meslek hayatımın tecrübesizliği oldu. Başında beklemem gerektiğini öngöremedim. Öztürk’ün başında beklemeyi akıl edemedim" dedi.

ACILI BABADAN ÖNEMLİ İDDİA
Sanık Tümer’in sorgusunun ardından söz alan baba Hacı Öztürk, Tümer’in oğlunun nöbette uyumasına karşılık devletin öngördüğü cezayı vermesini, askerlik süresini uzatması gerektiğini söyledi. Öztürk, "Tümer, bu 4 askerin bir araya gelmesini bekledi. Ondan sonra 4 askerin üzerine el bombası attı" iddiasında bulundu.

'HER GÖREVDE MUTLAKA UYURDU'
Müdahil Avukatı Özgür Murat Büyük’ün, "Daha önce pimi çekilmiş el bombası eline alarak eğitim yapmış mı? Başkasına böyle bir eğitim verildiğini görmüş mü?" sorusuna Teğmen Tümer, "Almadım. 56 günlük görev süremde İbrahim her görevde mutlaka uyurdu. İbrahim el bombası atışlarında başarısızdı. Harp Okulunda pimi kendimiz çekip kendimiz atardık" dedi.

OLAY NASIL MEYDANA GELDİ?
Karakoçan’da 17 Ağustosta Koçyiğitler Köyü Düzpete mevkisinde yürütülen iç güvenlik operasyonu sırasında mevzide el bombasının patlaması sonucu Piyade Er Mesut Bulut, Piyade Çavuş İbrahim Yaman ile Piyade Onbaşı İbrahim Öztürk ve Piyade Onbaşı Ali Osman Altın şehit olmuş, patlamanın Teğmen Mehmet Tümer’in, Piyade Onbaşı İbrahim Öztürk’e mevzide uyuduğu iddiasıyla pimi çekilmiş el bombasını vermesi sonucu meydana geldiği iddia edilmişti.

Teğmen Tümer 18 Ağustos'ta sevk edildiği mahkemece "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" iddiasıyla tutuklanmıştı.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.