Raynaud fenomeni nedir?

Raynaud fenomeni nedir?

Soğukta ellerin gereğinden fazla üşümesi olarak tanımlanan Raynaud fenomeni, ciddi sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. Ellerin aşırı üşümesine çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Romatoloji Uzmanı Dr. Sevtap Şimşek, üşümenin altından yatabilecek hastalıklar hakkında bilgi verdi

05 Mart 2019, Salı 17:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Rahatsızlığın pek çok insanda görüldüğünü vurgulayan Romatoloji Uzmanı Dr. Sevtap Şimşek, "Eller gereğinden fazla üşüyor ve ısınma süresi uzuyorsa, çok hafif soğuklarda bile eller buz gibi oluyorsa, burada Raynaud fenomeninden şüphelenmek gerekir. Bu, soğukta aslında vücudun doğal korunma mekanizmasının şiddetlenmiş halidir. Soğukta ellerimizdeki ve ayaklarımızdaki damarlar büzülerek vücuttaki ısıyı korumaya çalışır. Raynaud fenomeni varlığında bu büzülme şiddeti, çok fazladır. Birdenbire ellerde ve ayaklarda çok şiddetli damarlarda büzülme olur ve kanlanma neredeyse durur. Kanlanma durduğu için önce el-ayak beyaz bir hal alır. Daha sonra kanlanma geçici olarak durduğu için morarmaya başlar. Sonra yavaş yavaş damarlar açılır, elimize ayağımıza kan gider ve kızarmalar başlar. Önce beyazlaşma, sonra hafif bir morarma ve peşinden kızarmayla sonuçlanır. Bu üçlü gidişi bazen sıralı görmeyiz. 'Elim beyazlaşıyor, kızarıyor, morarıyor' diyebilir hastalarımız. Kişide Raynaud fenomeni varsa altında başka hastalıklar yatabileceği için çok önemlidir" diye konuştu.

10-20 kadından 1 ya da 2’sinde Raynaud fenomeninin görüldüğünü dile getiren Uz.Dr. Sevtap Şimşek, "Bazı kadınlarda yapıları gereği böyle olsa da bunların bir kısmında romatizmal hastalıklar olabilir. İlaç kullanımlarına bağlı olabilir. Başka sistem hastalıklarının bulgusu olabilir. Bu yüzden buna dikkati çekmek gerekir.

BAŞKA BİR NEDEN VAR MI DİYE ARAŞTIRIN!

Eğer soğukta ellerde lüzumundan fazla bir üşüme, morarma, kızarma, beyazlaşma oluyorsa, bunun yeniden ısınması çok uzun zaman alıyorsa, özellikle erkeklerde varsa ve 40 yaşın üzerinde birdenbire ortaya çıktıysa mutlaka bunun altında başka bir neden var mı diye araştırmak gerekir. Raynaud fenomeninin en önemli kısmı da budur. Bir hastalık olmayabilir ama başka hastalıkların bulgusu olabilir. Eğer hastalık değilse yani doğal olarak varsa ve altında başka bir hastalık yoksa, gerçekten şiddetli seyrediyorsa o zaman bazı kan sulandırıcı, damar açıcı ilaçlar verebiliriz. Fakat altında bir hastalık varsa yani bir bağ doku hastalığı veya sistemik bir hastalık varsa o zaman nedene uygun tedavi etmek gerekir" dedi.

İHASağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER A veya B vitamini takviyesi sigara kullananlarda akciğer kanserine neden olabilir