Elazığ'da deprem: 6.8 ile sallandı

Elazığ'da deprem: 6.8 ile sallandı

20.55’te merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan, 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Diyarbakır, Malatya ve çevre illerden de hissedildi. Çok sayıda ölü ve yaralanın olduğun deprem birçok ilde hissedildi.

24 Ocak 2020, Cuma 21:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 20.55’te merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem yerin 10 kilometre derinliğinde kaydedildi. Deprem çevre iller ile Diyarbakır, Adıyaman ve Samsun’da da hissedildi. Vatandaşlar büyük panik yaşadı.

Kandilli Rasathanesi sonra depremin büyüklüğünü 6.5 olarak güncelledi.

AFAD ise depremin büyüklüğünü 6.8 olarak açıkladı.

Ücretsiz internet ve konuşma

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Elazığ’daki deprem sonrasında bölgede yaşayan vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma tanımladıklarını duyurdu.

Deprem sonrası bir binada yangın çıktı

Elazığ’da deprem sonrasında İstasyon Caddesi’ndeki bir binada büyük bir yangın çıktı.

Alevlerin gökyüzünü aydınlattığı yangına ekipler müdahale ediyor. Yangının doğalgazdan çıktığı belirtildi.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan ilk açıklama

CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Prof. Dr. Şükrü Ersoy şu açıklamalarda bulundu:

Biraz büyük bir deprem. Belki sizde de söylemiş olabilirim Elazığ çok kritik bir yer. Doğu Anadolu fayı çok kritik, gerilim çok yüksek. Bu deprem beklenebilen bir depremdi. Bu deprem önemli bir deprem, yer kabuğunu önemli miktarda kırmış olabilir. 50 - 60 km yer kabuğu kırılmış olabilir. 6 şiddetine varan artçılar olabilir ve günlerce sürebilir.

Hatay'da da hissedildi

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem Hatay’da da hissedildi. Depremde panik olan vatandaşlar kendilerini sokağa attı.

Siirt'te büyük panik

Siirt kent merkezi ve ilçelerinde hissedilen deprem nedeniyle, Siirt’te vatandaşlar sokağa döküldü. Elazığ’da yaşanan 6,8 şiddetindeki deprem, Siirt’te korkuya neden oldu. Deprem nedeniyle panik yaşayan vatandaşlar, kendilerini sokağa attı. Depremin paniğini yaşayan bazı vatandaşlar ise kucaklarındaki bebeklerle evlerine girmeyerek, korku dolu bekleyişlerini sürdürdü.

Can ve mal kaybının olmadığı depremde dışarı çıkan vatandaşlar, yaşadıkları panikten ötürü geceyi dışarıda geçireceklerini belirtti.

Diyarbakır'da bazı vatandaşlar balkonlardan atladı

Elazığ'daki deprem Diyarbakır’da paniğe neden olurken, Çüngüş ilçesine bağlı Gökçe Ferit köyünde bazı evlerde hasar olduğu bildirildi. Diyarbakır merkezde yaşanan panik ile bazı vatandaşların kendilerini balkonlardan aşağı atarak yaralandığı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yaşanan deprem sırasındaki panik anları kameralara yansırken deprem nedeniyle Çüngüş ilçesine bağlı Gökçe Ferit köyünde ise bazı evlerde hasar olduğu bildirildi.

Diyarbakır merkez de evde depreme yakalanan vatandaşlar ise panik halinden kendilerini dışarı atarken bazı vatandaşlar ise korkuyla kendilerini balkonlardan atarak yaralandı.

Yaralılar ambulanslarla en yakın hastaneye kaldırılırken, Çüngüş ilçesine ise AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Vatandaşlar panikle dışarı çıktı

Deprem Mardin’de de hissedildi. Bir iş yerinde depreme yakalanan vatandaşlar panikle dışarı çıktı. Edinilen bilgilere göre Mardin ve ilçelerinde can ve mal kaybı yaşanmadı.

Kayseri'de de hissedildi

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem Kayseri'de de hissedildi. Vatandaşlar kendilerini sokağa attı.

Deprem anında çekilen görüntülerde avizelerin salladığı, insanların dua ettiği görüldü.

Samsun, Tokat ve Çorum

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem, Samsun, Tokat ve Çorum’da da hissedildi. Samsun, Tokat ve Çorum’da hafif sarsıntı hisseden bazı vatandaşlar, tedbir amacıyla sokağa çıktı. Bu kentlerde deprem nedeniyle herhangi olumsuzluk bulunmadığı öğrenildi.

Denizli itfaiye arama kurtarma ekipleri Elazığ deprem bölgesinde

Denizli Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı arama kurtarma ve en kaz altı tarama ekipleri Elazığ deprem bölgesine sevk edildi.

Tunceli’de 5 Ocak tarihinden bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Gülistan Doku için Uzunçayır Baraj Gölü’nde ve karada 20 gündür arama çalışmalarına destek için Denizli Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı arama kurtarma ve en kaz altı tarama ekiplerinin Elazığ’da saat 20.55’te meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından afet bölgesine sevk edildiği öğrenildi.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Kızının, dini nikahlı kocasıyla kaçtığını duyunca 2 çocuğunu bıçaklayıp intihar etti