Elazığ'daki depremle ilgili tüm ayrıntılar

Yurdun doğusunu vuran depremin ardından yıkımların meydana geldiği Elazığ merkez ve ilçeleri ile Malatya ve ilçelerinde enkaz kaldırma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Elazığ, Malatya ve Diyarbakır'da 21 kişi hayatını kaybetti, 1030 kişi yaralandı. Gelen bir son dakika bilgisine göre, Elazığ merkezde 2 kişi daha enkaz altından sağ kurtarıldı. Şu ana kadar enkaz altından 2'si çocuk toplam 8 kişi kurtarıldı.

25 Ocak 2020, Cumartesi 08:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Enkazdan kurtulanlar hastaneye kaldırıldı

Enkazdan kurtulanlar hastaneye kaldırıldı

Bu arada gecenin ilerleyen saatlerde enkaz altında kalan vatandaşlar hakkında sevindirici haberler de alınmaya başlandı. Arama-kurtarma ekiplerinin çabaları sonucu enkaz altında kalan bazı vatandaşlar yaralı olarak kurtarıldı.

Dilek apartmanından 5 saat sonra mucize kurtuluş

Dilek apartmanından 5 saat sonra mucize kurtuluş

Öte yandan Elazığ merkezdeki Sürsürü Mahallesi Halaylı sokakta bulunan 4 katlı Dilek Apartmanının enkazında çalışma yapan ekipler, ilk aşamada 14 yaralıyı kurtardı. Birçok kişinin daha bulunduğu öğrenilen enkazda kazı ve kurtarma çalışmalarını yürüten ekipler depremde 5 saat sonra 02.00 sıralarında bu kez 12 yaşındaki erkek çocuğu yaralı olarak kurtarıldı. Çocuğun sarsıntı ile birlikte üzerine düşen kapının altında sıkıştığı öğrenildi. Yaralı çocuk ambulansla Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı.

ALO 184 ile yakınları hakkında bilgi alınabilecek

ALO 184 ile yakınları hakkında bilgi alınabilecek

Bu arada deprem bölgesinde yakınlarına ulaşamayanlar 'Alo 184' hattından bilgi alabilecek. Hastanelerde tedavi altına alınan tüm depremzedelerle ilgili bilginin bu telefon hattından yakınlarına verileceği belirtildi.

Kamu kurumları misafirhanelerini açtı

Kamu kurumları misafirhanelerini açtı

Depremin vurduğu Elazığ ve Malatya'da evlerine girmekte tereddüt eden birçok vatandaş, tedarik edilen araçlarla çevre illerde bulunan yakınlarının evlerine götürüldü. Bölgede bulunan ve sıfırın altında 2 ile 17 derece arasında değişen sıcaklıkta geceyi geçirmek zorunda kalan vatandaşlar için ise okulların yanı sıra kamu kurumlarının misafirhaneleri de hizmete açıldı. Ayrıca Kızılay'dan da bölgeye çok sayıda battaniye ve uyku tulumu gönderildi. Yemek sorunu için de kurulan mobil mutfaklar depremzedelere hizmet verecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 1159 personel görev yapıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 1159 personel görev yapıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bölgede bulunan 137 ambulansa 170 ambulans takviyesi yapıldığını , ayrıca uçak ve helikopter ambulansın hazır bekletildiğini kaydetti. Bakan Koca; bölgede bulunan 5 UMKE aracına ileve olarak 121 UMKE aracı ile 4 mobil komite aracı gönderildiğini belirterek bölgede 1159 personelin görev yaptığını açıkladı.

Kriz masaları oluşturuldu

Kriz masaları oluşturuldu

Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile kriz masası oluşturulduğunu açıkladı. Depremin hemen ardından gelen talepler üzerine Malatya'nın Doğanyol ilçesine 1 genel maksat helikopteri ile arama-kurtarma ekibi gönderildi. Batman'da görevli 1 adet ANKA İnsansız Hava Aracı da hızlı bir şekilde Elazığ'a gönderilerek hasar tespit çalışmaları için görevlendirildi. Ayrıca 1'i ambulans uçak olmak üzere toplam 8 nakliye uçağının da bölgeye gönderileceği öğrenildi.

AFAD: 20 kişi hayatını kaybetti, 1015 vatandaş hastanelere başvurdu

AFAD: 20 kişi hayatını kaybetti, 1015 vatandaş hastanelere başvurdu

Elazığ merkezli depremde hasar gören Malatya'nın Doğanyol ilçesine gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geceyi dışarıda geçiren vatandaşlarla bir araya geldi. AFAD'tan yapılan son dakika açıklamasına göre ölü sayısı 20'ye ulaştı.


97 TIR ile yardım sevk edildi

97 TIR ile yardım sevk edildi

AFAD'ın açıklamasında bölgeye görderilen yardım ile arama-kurtarma ekipleri hakkında da şu bilgiler paylaşıldı:


39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden, toplamda 968 arama kurtarma personeli ve 182 araç bölgeye sevk edilmiştir. Çalışmalara destek amacıyla 13 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir.

İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır. Acil ihtiyaçlar nedeniyle Beslenme, Enerji, Haberleşme ve Psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 110 personel ve 36 araç bölgeye yönlendirilmiştir.

AFAD Adana, Ankara, Adıyaman, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Kahramanmaraş, Mardin, Muş ve Sivas lojistik depolarından bölgeye, 97 TIR ile 4 bin 296 çadır, 5 bin 406 yatak ve 10 bin 460 battaniye sevk edilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yardım açıklaması

Cumhurbaşkanlığı'ndan yardım açıklaması

Cumhurbaşkanlığı, deprem bölgesine gönderilecek, yardımlar ya da bağışların ihtiyaca göre organize edilmesi yönünde uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada, deprem bölgesine gönderilecek yardımların, 0 312 258 2323 numaralı telefon aranarak AFAD koordinesinde ulaştırılmasının önem arz ettiğini açıkladı. 

İki kişi daha enkaz altından kurtarıldı

İki kişi daha enkaz altından kurtarıldı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD), biri Elazığ merkezde biri Maden ilçesine bağlı Gezin'de olmak üzere iki kişinin daha enkaz altından kurtarıldığı bildirildi.


11. saatte bir mucize daha

11. saatte bir mucize daha

Elazığ merkez Mustafapaşa mahallesindeki 5 katlı apartmanda, depremin 11. saatinde Gülsüm İnce isimli vatandaş ekipler tarafından sağ olarak çıkarıldı. AFAD, itfaiye ve jandarma arama kurtarma ekipleri binada göçük altında bulunan diğer vatandaşlara ulaşmak için çalışmaları sürdürüyor.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 kişinin kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Manisa'daki 5,4 büyüklüğündeki deprem sonrası görüntüler