Elektronik sigaradaki ölümcül tehlike: Vitamin E asetat! E vitaminini soluyarak almak ölümcül riskler taşıyormuş!

Elektronik sigara uluslararası sigara tekelleri tarafından yapılan reklam ve tanıtım kampanyalarıyla zararsızmış gibi sunuluyor. Ancak elektronik sigaralarda likit kıvam artırıcı olarak kullanılan vitamin e asetat maddesi, solunarak alındığında ciddi zararlara sahip. Bir diğer yandan tütün yanmadığı, ısındığı için zarar vermediği öne sürülüyor. Ancak tütün, hiçbir ısıtmadan, hiçbir işlemden geçmese bile çiğnendiğinde dahi kanserojen bir madde. Araştırmalar hem damarlar hem de akciğerlerde yaptıkları hasarların; sigara elektronik olsun ya da olmasın birbirine eş değer olduğunu gösteriyor! Nargile de bunların arasında!

26 Kasım 2021, Cuma 13:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz yıllarda elektronik sigara yüzünden ölümlerin artması nedeniyle bazı ülkelerde kısmi yasaklar uygulanmaya başlanmıştı. Sigara yasaklarına karşın birçok kişi elektronik sigaraları normal sigaraya karşı daha güvenli bir seçenek olarak görüyor ve alternatif olarak kullanıyordu ancak araştırmalar gösteriyor ki, elektronik sigara en az normal sigara kadar zararlı.

Elektronik sigara kullanımının da her geçen gün daha da popüler hale geldiğini anlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, “Elektronik sigaralar aromalarla cazip hale getirildi. Ancak akciğerde yarattığı ölümcül hasarlar nedeniyle dünyanın gündeminden düşmüyor. Özellikle pandeminin ilk başladığı dönemde ABD’de elektronik sigara kullanımına bağlı ani yaşam kayıpları tespit edildi." dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) yapılan açıklamada, 10 eyalette elektronik sigara bağlantılı 29 hastadan alınan örnekler üzerinde yapılan testler sonucunda hastalarda vitamin E asetat maddesinin bulunduğu belirtildi.

Basitçe gres yağına benzer bir ürün olan; kozmetik sektöründe de kendine yer bulan ve elektronik sigaralarda kıvam artırma için kullanılan vitamin E asesat maddesi aşırı derece yapışkan bir madde olarak tanımlanıyor.

Araştırma ekibinden Dr. James Pirkle, vitamin E asetatın, solunum yoluyla akciğerlere girdikten sonra çıkmadığını ifade ediyor.

Ancak E vitaminini solunum yoluyla almak ciğerlerde ciddi hasarlara ve hatta yaşam kaybına yol açabiliyor.

Elektronik sigara uluslararası sigara tekelleri tarafından yapılan reklam ve tanıtım kampanyalarıyla zararsızmış gibi sunuluyor fakat bu doğru değil!

  • Elektronik sigarada tütün yanmadığı, ısındığı için, elektronik sigaranın zarar vermediği öne sürülüyor.
  • Ancak tütün, hiçbir ısıtma, hiçbir işlemden geçmese bile çiğnendiğinde dahi kanserojen bir madde.
  • Yani hiçbir şekilde bir tütün ürününün zararsız olması mümkün değil.
  • Bu son araştırmada elektronik sigara, nargile ve sigara karşılaştırılmış.
  • Araştırma sonuçları gerek damarlar üzerine verdikleri hasarlar, gerekse akciğerlerde yaptıkları hasarın birbirine eş değer olduğunu gösteriyor.
  • Üstelik elektronik sigara likilerinin ve nargilenin içine kıvam artırıcı E vitamini ve aromalar eklendiğinde sigara daha da ölümcül hale gelebiliyor.
  • Bu, şu anlama geliyor. Hali hazırda tütünün verdiği zararlara bir de vitamin E asetat gibi maddelerin girmesi ile elektronik sigaralar daha da ölümcül hale geliyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, bu noktada sözü devralıyor ve elektronik ya da değil, sigara hakkında şu uyarılarda bulunuyor:

Sigara ve diğer tütün ürünleri yalnızca sigara tekellerine yarar sağlamaktadır. Sigara, yalnızca içenleri ilgilendiren bireysel bir sorun değildir. İçenlerin yanında yaşayan eş ve çocukları da pasif içici olarak sigaraya maruz kaldıkları için tüm toplumu ilgilendirmektedir. Sigara, elektronik sigara, cep nargilesi vb. ürünlerin içimini özendiren sigara şirketlerine karşı düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akciğer kanseri teşhisinden sonra bile sigarayı bırakmak, yaşam süresini uzatıyor