Elvis Presley'siz 40. yıl

Rock'n Roll'un 'Kral'ı Elvis Presley, ölümünün 40'ncı yıl dönümünde sevenleri tarafından anılıyor. 

16 Ağustos 2017, Çarşamba 11:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Elvis'siz geçen 40 yıl...

Elvis'siz geçen 40 yıl...

Rock'n Roll müziğin efsanesi Elvis Presley 16 Ağustos 1977’de Graceland’deki evinde hayatını kaybetmişti. 

'Kral’ lakaplı şarkıcı 40'ıncı ölüm yıldönümünde anılıyor.

Bir döneme damga vuran zamansız yıldız, bazı kaynaklara göre son 10 yılın dijital ortamda en çok dinlenen sanatçısı. Presley'nin albümü Forbes'a göre geçtiğimiz yıl 1 milyon satış yaptı.

Sanatçının ölümünün ardından halka açılan evi her yıl yaklaşık yarım milyonu bulan ziyaretçi sayısıyla, Amerika’da Beyaz Saray’dan sonra en çok ziyaret edilen yer olma özelliğini taşıyor. Graceland, her yıl düzenlenen doğum günlerine, sertifikalı açık artırmalara ve hayran kulübü etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 

Forbes'un "Hala kazanan ölü yıldızlar listesi"ne göre, Elvis Presley, 2016 yılında 27 milyon dolar kazandı ve bir milyon albüm sattı.  Presley ayrıca Michael Jackson ve Elizabeth Taylor ile birlikte devamlı olarak zirvede ya da zirveye yakın yerlerde yer alıyor. 

Elvis Presley müzik yaşamı boyunca Beatles, Johnny Cash, Jerry Lee Lewis, Carl Perkins ve daha birçok yıldızla doğaçlama şarkılar söyledi.

Gerek albümleri gerekse sahne kostümleriyle döneme damga vuran sanatçı, ölümünün ardından anılarıyla yaşatılıyor. 1978’de, Elvis’in ölümünden bir yıl sonra, Grenada onu adına basılan posta pullarıyla onurlandıran ilk ülke oldu. Almanya ve Amerika da onu izleyen diğer ülkeler oldu.

Milyonlarca kişinin oyuyla Elvis Presley pulu

Milyonlarca kişinin oyuyla Elvis Presley pulu

Amerika'da pulun üzerine basılacak resim için yapılan oylamada 1.2 milyon kişi oyunu Elvis'ten yana kullandı ve bu pul, 500 milyonla tüm zamanların en çok satan hatıra pulu oldu.

Aralık 2011’de üç koleksiyoncu Düsseldorf’ta bir Elvis Müzesi açtılar. Müzede bir seferde bin 500 üründen 600'ü sergilenebiliyor.  

Bunun yanı sıra, Graceland kendi "Elvis’e Saygı Sanatçı Yarışması" konseptine sahip. 

38 ülkede ise resmi Elvis hayran kulüpleri bulunuyor ve Bad Nauheim’da 2002’den beri Avrupa Elvis Festivali düzenleniyor.

Kolyelerden, özel baskılı yumurtalara kadar birçok Elvis eşyası hala çok satıyor. Graceland’ı da işleten Elvis Presley Kuruluşları, özel bir şirket ve Kral’ın taşınmazlarının lisansını yönetiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder