Emine Erdoğan, anaokulu açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Ailede, anaokulunda, ilkokul ve sonrasında iyi eğitim alan çocukların aydınlık geleceğimizin mimarları olacağına yürekten inanıyorum" dedi

28 Mayıs 2013, Salı 18:37
A A

Emine Erdoğan, Keçiören TOGEM Ali Ağaoğlu ile Sabahat Mevlüt Akbunar okullarının açılışını gerçekleştirdi. TOGEM’in 2006’da kurulduğunu ve o günlerde ekilen tohumların, fidanların bugün meyvelerini topladıklarını ifade eden Erdoğan, TOGEM öncülüğünde 475 anasınıfının çocuklarla buluştuğunu, hizmet vermeye başladığını anlattı.

Tüm projelerini adeta çocuk gibi büyütüp hassas davrandıklarını, göz nurlarını döktüklerini, emeklerini, güçlerini bu kurumlara aktarmaya çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, destek, dayanışma ve birlik mesajları verdi.

Çocukların, evde olduğu kadar okullarda da erken yaşlarda doğru şekilde eğitilmesi gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, dayanışma, bir arada yaşama ve hoşgörünün evde anlatılmasını, pratiğinin de anaokullarında yapılmasını istedi. "O minicik eller, o küçük yürekler, sevgiye, bilgiye aç dimağlar, anaokullarında milli ve manevi değerlerimizle yoğrulmalı" diyen Emine Erdoğan, "değerler eğitimi"’nin, eğitimin en önemli aşaması olduğunu vurguladı.

"Çok küçük yaşlarda hoşgörüyle tanışan çocukların inşa edeceği toplumlar farklı olacak"

Eğitimin talim ve terbiyeden oluşan bir süreç olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye’de yıllar boyunca eğitimin talim boyutunun öne çıkarıldığını, terbiye boyutunun ise gerektiği kadar önemsenmediğini belirtti. Milli ve manevi değerlerin çocuklara yeterince aktarılmadığını, özellikle demokrasi gibi çok küçük yaşlardan itibaren verilmesi gereken kültürün çocuklardan esirgendiğini dile getiren Erdoğan, çok küçük yaşlarda hoşgörü ve demokrasiyle tanışan çocukların gelecekte inşa edeceği toplumların bugünkünden çok daha farklı, çok daha bilinçli ve aydınlık olacağını söyledi. Bugün Türkiye ile dünyada öne çıkan ve sürekli güncelliğini koruyan bazı sorunların bulunduğunu ifade eden Erdoğan, terör, yoksulluk ve gelir dağılımındaki eşitsizlik, göç, şiddet, bağımlılık gibi sorunların güncel meseleler arasında yer aldığını, bu sorunların temelinde eğitim eksikliği, özellikle de değerler eğitimi eksikliğinin görüldüğünü bildirdi.

"Milli ve manevi değerlerin eğitiminde sessiz devrimler yaşanıyor"


Emine Erdoğan, Türkiye’de eğitimin altyapısı değişirken, milli ve manevi değerlerin eğitimi noktasında da sessiz devrimlerin yaşandığını belirtti. Bugün yapılan yatırımların, gerçekleştirilen reformların, çocukların ve toplumun geleceği için son derece önemli olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Ailede, anaokulunda, ilkokul ve sonrasında iyi eğitim alan çocukların aydınlık geleceğimizin mimarları olacağına yürekten inanıyorum" dedi.

Açılışı yapılan anaokullarının bulunduğu bölgenin yaklaşık 10 yıl önce tamamen gecekondulardan oluştuğunu, bu bölgelerde oturan vatandaşların yoksulluk içinde hayata tutunma mücadelesi verdiklerini anlatan Erdoğan, mahallelerin, semtlerin değiştiğini, 10 yıl önce hayal gibi görünen birçok imkanın bugün sıradanlaştığını kaydetti. Erdoğan, TOGEM ve Keçiören Belediyesi ile okulların yapımında katkısı olanlara teşekkür etti.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.