Emniyet'e gece yarısı jet atamalar yapılacak

Emniyet'e gece yarısı jet atamalar yapılacak

'Yolsuzluk ve rüşvet' operasyonundan sonra İstanbul Emniyet'inde devam eden atamalar nedeniyle bazı polis birimlerinde personel açıkları oluştu. Yetkililer, personel açıklarının kapatılmaması durumunda sokak suçlarında büyük artışların yaşanabileceğini söylüyor

27 Aralık 2013, Cuma 14:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Liste şeklinde yapılan ve "Acilen yeni birimlerinizde göreve başlayın" ibaresi taşıyan tayinlerin ardından özellikle Asayiş Şube Müdürlüğü’nde rütbeli personel sıkıntısı ortaya çıktı.

Gidenlerin yerine yeni tayin yapılmaması nedeniyle mala karşı suç işleyen suç örgütlerine yönelik planlanan bir çok operasyonun geçici olarak durdurulduğu belirtildi. Önümüzdeki günlerde bu suçlarda büyük artış yaşabileceği belirtiliyor.

17 Aralık 2013 günü gerçekleşen yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında operasyonu yapan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç’ın aralarında bulunduğu 5 polis müdürünün görevden alınmasıyla başlayan ve adeta çığ gibi büyüyen tayin depremi devam ediyor.

Emniyet içerisindeki görevli rütbeli personelin atamaları herhangi bir müdahale olasılığına karşın gece 02.00 sıralarında liste şeklinde bağlı bulunduğu birimlere bildiriliyor.

YAPILAN SORUŞTURMALAR DURMA NOKTASINA GELDİ

Operasyon sonrası emniyette devam eden görev yeri değişiklikleri bazı aksaklıkları da beraberinde getirdi.

Asayiş Şube Müdürlüğü’nde başlayan görev yeri değişikliğinde İstanbul’un en büyük sorunlarının başında gelen hırsızlık birimlerinde bir gecede rütbeli personel kalmamasına neden oldu.

Özellikle Oto Hırsızlık Büro Amirliği’nin bir komiser dışında amiri dahil bütün rütbeli personelinin, Yankesicilik Büro Amirliği’nin 5 rütbeli personelinden üçünün Vatan Emniyet Müdürlüğü’ndeki birimlerine gönderilmesinin ardından yerine yeni personelin atanmaması sokak suçları ile mücedalede adeta polisin elini kolunu bağladı. Suç çetelerine yönelik savcılıklıklardan alınan izinle yapılan soruşturmalarda adeta durma noktasına geldi.

HENÜZ TAYİN EDİLMEYENLER DE TAYİN BEKLİYOR

Emniyet birimleri içinde henüz tayinleri çıkmayan personelin ise eşyalarını toplayarak yapılacak muhtemel tayinleri beklediği öğrenildi. Bu polislerin bağlı oldukları idari bürolar tarafından dosyalarının incelendiği cep telefonuyla aranarak "Şark yaptınız mı", "İkinci kez şark yapmak istermisiniz", "Kaç yıldır İstanbul çalışıyorsunuz." gibi sorular sorulduğu öğrenildi.

Yetkililer personel açıklarının kapatılmaması durumunda önümüzdeki günlerde özellikle sokak suçlardında büyük artışlar yaşanabileceğini belirttiler.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER CHP'li Engin Altay'ın sözlerine tepkiler peş peşe geldi