Emzirmek meme kanseri riskini azaltıyor

Uzmanlar, emziren kadınlarda meme kanseri riskinin daha az olduğunu belirtiyor

29 Ocak 2010, Cuma 10:34
A A
Emzirmek meme kanseri riskini azaltıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMUSUVAM) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu hatırlattı.

Meme kanserininde hormonsal kaynaklı bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erzurumlu, meme kanserinin kesin bir nedeni olmamakla birlikte en önemli etkenin genetik faktörler olduğunu ifade etti.

Hastalığın günümüzde hormonsal kökenli bir hastalık olarak kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Erzurumlu, tedavi açısından da erken tanının önemine işaret etti.

Meme kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erkan tanının hastalığın tedavisi açısından önemli olduğunun bilindiğini, ancak meme kanserinde bu durumun daha belirleyici olduğunu ifade eden Erzurumlu, bütün kanserlerin cerrahi tedavisinde olduğu gibi meme kanserlerinde de temel amacın tümörlü dokunun temizlenmesi olduğunu vurguladı.

Emziren kadınlarda meme kanseri riskinin daha az olduğunu belirten Prof. Dr. Erzurumlu, şunları kaydetti. "Yapılan araştırmalara göre çocuk emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin diğer kadınlara göre daha az olduğu biliniyor. Emzirme kanser yapan hormonları azaltarak yenilenme sağlar.

Emziren kadınlarda östrojen aktivitesi düşük olur. Bu da kanser açısından koruyucu bir etki gösterir. Benzer nedenlerle emzirme süresinin uzun olması kanserin önlenmesinde önemli bir faktördür."

Meme kanseri tedavisinin bir kaç farklı aşamaları olduğunu da belirten Erzurumlu, cerrahi tedavi ile lokal hastalığın ortadan kaldırılırken, ışın tedavisi ile hastalığın lokal meme bölgesi tekrarının önlenebileceğini ifade etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.