Emzirmeyi pratik hale getirecek 11 yardımcı

Emzirmeye yeni başlayan annelerin bazıları göğüs ucu ile ilgili bir takım problemler yaşayabilir. Bunlar gayet normal ve doğaldır. Zamanla geçecek olan emzirme sorunlarında size yardımcı olacak 11 tavsiye.

14 Ağustos 2020, Cuma 17:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Göğüs ucu kremi

Göğüs ucu kremi

Birçok markanın farklı yapıda göğüs ucu kremi var. Bu kremler göğüs ucunu nemlendirir aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırır. İçeriğine baktığınızda birçoğu temizlenme gereği duymaz. 

Göğüs petleri

Meme petleri sütyeninizin içine yerleştirdiğiniz ince dolgulardır. Göğüsleriniz ve kıyafetleriniz arasındaki süt lekelerini önleyecek bariyerlerdir. Yıkanabilir ve kullan at alternatifleri vardır. Yıkanabilir olanları tercih etmelisiniz. Hem çevre dostu ürünler hem de cildinize dokunuşu daha hoş. Cilt tahrişleri ve enfeksiyonlarından sakınmak için ıslak petleri sıklıkla değiştirmelisiniz.


Emzirme sutyenleri

Emzirme sutyenleri

Emzirmeden önceki sutyenlerinize tıkılı kalmayı unutun. Hala içine girebiliyor olsanız bile, bebeğe kolay ulaşımınızı engelleyeceklerdir. Sıkı ve rahatsız bir sutyen süt kanalları için de iyi değildir. Hamileliğinizin son aylarından itibaren emzirme sutyenleri kullanmanızı tavsiye ediyor.

Bir yastık

Emzirirken bir yastık kullanmak sırt ve göğüs ağrılarınızı en aza indirecektir. İşin aslı şu: bebeği göğsünüze uzatacaksınız, göğsünüzü bebeğe değil. Böylece anne bebeğin ağzına ulaşmak için kendi duruşunu bozmayacaktır. Yeni bir yastık almadan önce, hali hazırda olanları deneyebilirsiniz. Ama emzirmek için özel bir yastık alacaksanız da bazılarının bele sarıldığını ve herkese uymadığını gözden kaçırmamalısınız.


Örtü

Örtü

Bebeğinizi dışarıda, toplum içinde olduğunuz zamanlarda da beslemek zorunda kalacağınız durumlar olacak. Ve bu tür zamanlarda biraz mahremiyet isteyeceksiniz. Alternatifleriniz basit bir battaniyeden, boynunuzun etrafından geçecek bir bantla çocuğunuz tekmelese bile açılmasını önleyecek emzirme örtülerine kadar çeşitlilik gösteriyor.

Göğüs pompası

Günlük bakım için süt şişelemeniz gerektiğinde, kaliteli bir göğüs pompası hayat kurtarır. Ama çok erken almamaya özen gösterin. İlk birkaç hafta kadınların emzirme teknikleri üzerine yoğunlaşması akıllıca olacaktır ve sütünü sağmak yerine direk emzirmek daha iyidir. Pompa satın almadan önce, pozisyonunuzu düşünün. Misal tam zamanlı mı yoksa yarım gün mü çalışıyorsunuz? Gün içinde kreşe ya da evinize uğrayıp, bebeğinizi emzirme fırsatı yakalayabilir misiniz?


Yatak odasında alan

Yatak odasında alan

Doğumdan sonraki ilk birkaç ay bebeğinizin sizin yatak odanızda yatması gece yarısı emzirmelerini kolaylaştırabilir. Bebekleri beslemek usulca başlansa da hızlanarak biten bir eylemdir. Eğer beslemenin başından doğru zamanlamayı yaparsanız, bu işleri sizin için kolaylaştıracaktır. Ayrıca göğsünüzdeki sütün tamamen bitmesine ve böylece yenisini üretmek için daha verimli olmasına da yarayacaktır. Bebeğinizin beşiğini yatak odasına taşıyabilirsiniz ama bebeğinizi yatağınıza almayı tercih etmemelisiniz. Bu uyuma esnasında istenmeyen kazalara ve bebeğinizin yaralanmasına hatta ölümüne bile sebep olabilir.

1 şişe su

Birçok laktasyon uzmanı annelere her emzirdiklerinde su içmelerini öneriyor. Ve bunun iyi bir sebebi var: Eğer vücudunuz susuz kalırsa, süt tedarik etmeniz zorlaşacaktır. Eğer idrarınız koyu renk ve sık değilse, bu yeterince su içmediğinizin göstergesidir. Ne kadar su içmelisiniz? Kişiden kişiye değişse de emzirmeyen kadınlar için önerilen genel oran 8 bardaktır. Emziren kadınlar ise bu 8 bardağın üzerine bir de bebek için ilave yapmalı ve 11-12 bardak su tüketmelidir.


İhtiyaç çantası

İhtiyaç çantası

Bebeğiniz doğduktan sonra ona özel bir çanta taşımaya başlayacaksınız. İçinde günlük ihtiyaçlar ve acil durum öğeleri olacak:

  • Bebek bezi
  • Islak mendil
  • Merhem
  • Değiştirme bezi ya da havlusu
  • Yedek kıyafet
  • Meme pedi, içecek ve örtü

Emzirme istasyonu

Evinizde rahatça bebeğinizi emzirebileceğiniz bir yer seçin. Yatak ve kanepeler yeterli sırt desteğini vermeyecekleri için uzmanlar tarafından önerilmiyor. Bunun yerine iskemle denemelisiniz. Rahat ofis koltukları bu iş için muhteşemdir. Ya da yastıklı iseler yemek masası iskemleleri. Emzirirken dik oturmanız önemli.

Yardım için bir telefon numarası

Emzirmek dünyadaki en doğal şeylerden birisi gibi gelebilir ama uygulamak her zaman sanıldığı kadar kolay olmaz. Hali hazırda bir emzirme uzmanının telefon numarasını edinmeniz iyi olacaktır. Anneler doğum yaptıktan 36 saat sonra hastaneden ayrılır ama emzirmenin zor kısmı yaklaşık 72 saat sürer. Hastaneden ayrılmadan önce hemşirelere akıl danışabilir ya da pediyatristinizin ofisini arayabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerde bıngıldak hakkında merak edilenler