En büyük kütleli nötron yıldızı keşfedildi

Gök bilimciler, bugüne kadarki en büyük kütleli nötron yıldızını keşfetti.

17 Eylül 2019, Salı 15:35
A A
En büyük kütleli nötron yıldızı keşfedildi

CNN International’ın haberine göre, ABD’li astronomlar, Batı Virginia’da bulunan Green Bank Teleskobu ile yaptıkları gözlemler sırasında J0740 6620 adı verilen en büyük kütleli nötron yıldızını tespit etti.

Dünya’nın 333 bin, Güneş’in de 2,17 kat büyüklüğünde kütleye sahip nötron yıldızının, Yerküre'ye 4 bin 600 ışık yılı uzaklıkta bulunduğu, bir ucundan diğer ucuna olan mesafenin ise yaklaşık 24 kilometre olduğu belirtildi.

(Not: Nötron yıldızları çap olarak çok küçük görünseler de yoğunlukları çok yüksektir. Normal bir nötron yıldızının kütlesi genellikle Güneş'inkine eşittir. Nötron yıldızından bir küp şeker büyüklüğünde parça koparabilseydik, bunun ağırlığı 100 milyon tona eşit olacaktı.)

Keşfi yapan ekibin lideri Maura McLaughlin, "Green Bank’de pulsarlardan yayılan çekimsel dalgaları yakalamaya çalışıyorduk. Bu çekimsel dalga tespitiyle ilgili olmaktan ziyade gözlemlerimizden çıkan birçok önemli sonucu ele alan bir makale." ifadesini kullandı.

NÖTRON YILDIZI NEDİR?

Yarıçapları itibarıyla evrenin en küçükleri olarak nitelendirilen nötron yıldızları, süpernova olarak patladıktan sonra kalan kısmın kendi içine çökmesiyle oluşuyor. Genellikle milisaniye ile saniye arasında değişen çok düzenli aralıklarla ışıma atımları gözlenen nötron yıldızları, "pulsarlar" olarak adlandırılıyor.

Keşfin ayrıntıları "Nature Astronomy" dergisinde yayımlandı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...