En büyük sokak festivali başladı

Avrupa'nın en büyük sokak festivali olarak nitelendirilen Notting Hill Karnavalı İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı

01 Eylül 2015, Salı 11:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Avrupa'nın en büyük sokak festivali olarak nitelendirilen Notting Hill Karnavalı İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı.

Her yıl Ağustos ayının son haftası düzenlenen karnavalda Karayip Adaları'nın hareketli dansları ve müzikleri yüzbinlerce dansçının katılımıyla Londra sokaklarına taşınıyor.

Bu yıl 49'uncusu düzenlenen karnavalın ilk gününde yine binlerce kişi Londra'nın batısındaki Notting Hill semtine taşındı.

Londra'da yaşayanlar kadar turistlerin de büyük ilgi gösterdiği karnaval Karayip Adalı dansçıların birbirinden ilginç ve renkli kostümleri ile düzenledikleri geçiş töreni ile başladı.

İngiltere'deki dans okullarından katılan her yaştan dansçının rengarenk kostümleri ve hareketli dansları ile yaptıkları gösteri geçişi izlemeye gelenleri adeta büyüledi.

İki gün sürecek karnavalı yaklaşık bir milyon kişinin ziyaret etmesi beklenirken bu yıl karnavalın düzenlendiği bölgede çok sayıda polisin bulunması dikkat çekti.

Karnavalın ilk gününde uyuşturucu ve şiddet içerikli suçlar nedeniyle 38 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İlk kez 1966 yılında, Afrika ve Karayip ülkelerinden İngiltere'ye göç edenlerin düzenlediği küçük bir festival olarak kutlanmaya başlayan Notting Hill Karnavalı her yıl giderek büyüyen coşkulu bir sokak karnavalına dönüşmeye başladı .

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Senegal, toz ve kum bulutu altında