En güzel çayı demlemenin püf noktaları

Özellikle de Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan ve farklı farklı aromalarla zenginleştirilebilen çayı demlerken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını biliyor musunuz? İşte size daha iyi bir çaya ulaşmak için yapabilecekleriniz...

05 Ekim 2018, Cuma 09:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çayın kalitesi

Çayın kalitesi

İyi bir çay demlemek için ilk dikkat etmeniz gereken demleyeceğiniz çayın kalitesi. Uzun süre beklemiş, yani bayatlamış çayın lezzeti de diğerlerine göre kötü olacaktır. Çayınızı taze olarak temin etmeye, kuru ve serin bir yerde saklamaya dikkat edin. İsteğinize göre çayın içerisine; tomurcuk, karanfil, portakal kabuğu ve tarçın gibi tatlandırıcılar atabilir ve daha egzotik çaylar elde edebilirsiniz. 

Çok bekletmeyin

Çok bekletmeyin

Çayı uzun süre ocakta bekletmek, çayın acımasına neden olur. Bu nedenle, çayınızı demledikten sonra kısa bir süre daha bekletip ocaktan alın. Sıcaklığını koruması için ise sıcaklığı iletecek metal bir yüzeye koyabilir ya da üzerine bir örtü örterek buharın çayı sıcak tutmasını sağlayabilirsiniz. Çayı ocakta çok fazla bekletmek ve çok sıcakken tüketmek, gastrit ve ülser gibi bazı mide problemlerine de yol açabilir. Çayı demlerken de çok yüksek sıcaklıkta su kullanmayın. Bu durum çayın tadını acılaştıracağı gibi kanser gibi bazı ciddi rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir. 

Su çok kaynar olursa...

Su çok kaynar olursa...

Çayı demlerken üzerine ekleyeceğiniz suyun kaynar olmamasına özen gösterin. Isınan suyu, buharı çıkana ve biraz ılıyana kadar bekletip, daha sonra çayın üzerine dökün. Bu işlemden sonra da çayın altını en fazla orta ateşe getirerek işleme devam edin. Çok bekletmeden ocaktan alın ve servis yapın. 

Bardağın önemi

Bardağın önemi

Çayı demledikten sonra cam veya porselen bardaklarda servis etmek sağlık açısından en faydalı olan yöntemdir. Eğer bulunduğunuz ortamda bu şekilde servis edilmiyorsa, sağlık açısından yanınızda termos bulundurarak çayınızı tüketebilirsiniz. 

Sıcaklığa dikkat

Sıcaklığa dikkat

Çayı çok sıcakken içmeye çalışmak; dudak, dil ve yemek borusunda yanmalara neden olabilir. Çok sıcak bir sıvı tüketmek dişler için de oldukça zararlıdır. Bu nedenle, çayın yakıcı buharının geçmesini ve biraz ılımasını bekleyip, daha sonra tüketin. Çayı içtikten sonra bir süre çok soğuk bir besin tüketmemeye de özen gösterin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşık olma korkusu filofobi nedir?