En hayırlı gece: Kadir gecesi

Kadir Gecesi, insanın kendisine dönerek gaflet içinde geçirmiş olduğu günleri sorgulama, tövbe etme, Allah’ın sonsuz rahmet ve mağfiretini umma ve insanların arasındaki sevgi ve bağışlamanın herkesi kucaklaması için yeni adımlar atma zamanıdır. Manevi arınma ve yücelme, paylaşarak zenginleşme mevsimi Ramazan’ın en önemli gecesidir.

19 Mayıs 2020, Salı 11:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Rehber olmak için

Rehber olmak için

Kuran-ı Kerim’de ‘Bin aydan daha hayırlı’ olduğu bildirilen Kadir Gecesi insanlık için kurtuluş reçetesi olan Kuran’ın indirilmeye başlandığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gecedir. Kuran’la değer kazanan Kadir Gecesi’nin kıymetinin bilinmesinin, ancak Kuran’a gönülden yönelmek ve onun insanlığa sunmuş olduğu eşsiz mesajını okumak, anlamak ve yaşamakla mümkün olabilir. Kuran, anlaşılmak, fert ve toplum hayatına rehber olmak için gönderilmiştir.


Şifa ve rahmet

Şifa ve rahmet

Kuran’ı anlayarak hayatımıza yansıttığımızda Kuran o zaman bizlere şifa ve rahmet olacaktır. Çünkü Kuran sadece bilgi kaynağı değil, aynı zamanda bir fırsat olarak sunulan yol haritasıdır. Fatiha’dan başlayıp, Nas suresiyle tamamlanan bu hayat rehberimiz bizi şirkten, zulümden ve her türlü nefsani sapmalardan sakındırmakta, Allah’a iman ve tam bir teslimiyetin yolunu göstermekte, kutlu Nebilerin hayatından kıssalarla bugünümüze ölümsüz örnekler taşımaktadır.


Ahlaki erdemler

Ahlaki erdemler

Ölümü ve ahireti hatırlatarak, hesabını verebileceğimiz bir hayatı yaşamanın uyarısını yapmaktadır. O, bizlere bir yandan oruç, namaz, zekat, hac ve dua gibi ibadetlerle Rabbimize yaklaşmanın, diğer yandan sabır, doğruluk, yardımlaşma, af, adalet ve merhamet gibi ahlaki erdemlerle donanarak örnek bir fert ve toplum olmanın bilincini aşılamaktadır.


Her gece Kadir Gecesi

Her gece Kadir Gecesi

Bize manevi derinliğinde arınma ve bağışlanma fırsatı sunan Kadir Gecesi gibi geceler, yaşantımızda kalıcı değişiklikler meydana getirmediği müddetçe tam anlamıyla idrak edilmiş sayılmaz. Bu sebeple ibadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikrar ve istikametin önemli bir husus olduğu bilinmeli, her ayı Ramazan, her gün ve geceyi Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeli, dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine, sevgiyi, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmalı, yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elini uzatmalıyız.”


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Oruçluyken ruj sürmek orucu bozar mı?