En sık yaptığımız 13 cilt bakım hatası

Evde cilt bakımı bazen üşendiğimiz, bazen de terapi olarak gördüğümüz en keyifli olduğu işlerden biri. Ancak yeri geliyor zamansızlıktan makyajımızı iyi temizleyemiyor, yeri geliyor cilt bakım kremlerimizi uygulamayı atlıyoruz. Problem, bu cilt bakım hatalarının alışkanlık haline gelmesinde yatıyor. Peki siz hangi cilt bakım hatalarını yapıyorsunuz? Bizce bununla bir yüzleşin. İşte en sık yaptığımız 13 cilt bakım hatası!

17 Eylül 2020, Perşembe 11:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Makyajla uyumak

1. Makyajla uyumak

Üşengeçlik en çok yapılan cilt bakım hatalarının başında geliyor. Yüzde birkaç saat durması için tasarlanan ürünleri tüm gün ciltte bırakmak erken yaşlanmadan siyah noktalara birçok problemin sebebi olabilir. Bu yüzden eve adım attığınız anda yapacağınız ilk işlerden biri makyajınızı silmek olmalı.

2. Cildi doğru temizlememek

2. Cildi doğru temizlememek

Cilt temizliği en çok dikkat etmeniz gereken adımlardan. Gece ciltte oluşan atıkları, saçlardan bulaşan kiri ve yastık kılıflarından gelen bakterileri temizlemek için sabahları hafif yapılı bir temizleyici kullanmalısınız. Makyaj yaptığınızda ise durum daha farklı. Makyajı çözen balmların ya da misel su uygulamasının ardından cildinizi yıkayarak derinlemesine arınmış bir cilt elde edebilirsiniz. Bu aşamalarda cilt yapınıza uygun ürünler seçmeniz gerektiğini de belirtelim.

3. Zamanlamayı doğru yapmamak

3. Zamanlamayı doğru yapmamak

Makyajınızı uygulamadan önce, dışarı çıkmadan önce veya gece yastığa başınızı koymadan öce bakım rutininizin zamanlamasını doğru yapmanız gerekli. Makyajdan ya da uyumadan önce ürünlerin cilde iyice emilmesi, güneş koruyucunuzun aktifleşmesi için hem uygulama adımları arasında hem de bakım rutini sonrasında cildinize biraz zaman tanıyın.

4. Yüze dokunmak

4. Yüze dokunmak

Yüze dokunmaya daha da çok imtina ettiğimiz şu günlerde, bu adımın önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Elinizde biriken kir, bakteri ve virüsler sağlık problemlerinin yanında akne ve doku eşitsizliği gibi belli başlı cilt problemlerine yol açabilir. Bu yüzden ellerinizi yüzünüzden uzak tutmakta fayda var.

5. Fazla peeling yapmak

5. Fazla peeling yapmak

Cildinizi derinlemesine arındırmak, ölü deriden temizlemek, doku yenilemek ve yaşlanma belirtilerinin önüne geçmek için peeling adımı oldukça önemli. Ancak aşındırıcı olarak nitelendirebileceğimiz bu adımı fazla uygulamak cilde zarar verebilir, hassasiyete ve inatçı kızarıklığa yol açabilir. Bu yüzden peeling karakterli ürünlerinizi haftada 2 kezden fazla uygulamamaya özen gösterin.


6. Güneş koruyucu kullanmamak

6. Güneş koruyucu kullanmamak

Yaz, kış, gölgede ya da direkt güneş altında: Mutlaka ama mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız. Güneşten gelen zararlı UV ışınları cildi yıpratan gizli düşmanlardan. Unutmayın, ışık varsa UV ışınları da vardır. Bu yüzden güneş koruyucu kullanmayı asla ihmal etmeyin.

7. Dekolte bölgesini unutmak

7. Dekolte bölgesini unutmak

Cilt bakımınızı uygularken sadece yüzünüzle sınırlı kalmamalısınız. Özellikle boyun ve dekolte bölgesi de dış etkenlere maruz kalan ve yaşlanma belirtlerinin en önce ortaya çıktığı yerlerden. Dolayısıyla bakım rutininize cildin bu alanlarını hedef alan ürünler ekleyin.

8. Cilde nazik davranmamak

8. Cilde nazik davranmamak

Cilt bakım ürünlerini nasıl uyguluyorsunuz? Cilt kremlerini ve serumları ovuşturarak sürmek, göz çevresi kremlerini sert hareketlerle uygulamak, avuçta ısıtılarak kullanılması gereken ürünleri ısıtmadan uygulamak hem kullandığınız ürünlerden verim alamamanıza hem de cildinizi yıpratmanıza neden olur. 

9. Gereğinden fazla ürün kullanmak

9. Gereğinden fazla ürün kullanmak

Cildinize uyguladığınız ürünleri fazla fazla sürmek daha fazla verim almanızı sağlamaz aksine cildinize zarar verirsiniz. Nemlendirici kremleri yüz için bezelye büyüklüğünde göz çevresi için ise pirinç büyüklüğünde kullanmanız yeterli olacaktır. Maskeler ve temizleyicileri ise üzüm tanesi büyüklüğünde kullanmalısınız.

10. Yağlı cilde nemlendirici sürmemek

10. Yağlı cilde nemlendirici sürmemek

Cilt bakımında en sık yapılan hatalardan biri de yağlı cildin nemlendiriciye ihtiyacı olmadığını düşünmek. Her cilt neme ihtiyaç duyar. Önemli olan cilt tipinize uygun bir ürün bulmak.

11. Son kullanma tarihine bakmamak

11. Son kullanma tarihine bakmamak

Tükettiğimiz besinlerin son kullanma tarihine bakıyoruz da cildimize kullandığımız ürünlerin neden bakmıyoruz? Her kozmetik ürünün üzerinde o ürünün kaç ay boyunca kullanılabileceği yazar. Bu süre geçince ürünün yapısı bozulmaya başlar ve kullanma devam ederseniz cildinize zarar verir.

12. Sıralamayı karıştırmak

12. Sıralamayı karıştırmak

Tüm ürünler sizin bakım rutininize dahil olmasa da kullanım sırasını genel olarak şu şekilde ele alabilirsiniz: Temizleyiciler; tonik, esans ve boosterlar; besleyici serumlar veya iyileştirici, tedavi edici ürünler; bakım yağları; nemlendiriciler.

13. Ürün içeriklerine dikkat etmemek

13. Ürün içeriklerine dikkat etmemek

Bakım ürünleri, makyaj ürünlerinden farklı. Birçok formül cildinizden temizlenmek üzere değil, ciltte bırakılıp emilmesi üzerine tasarlanmış. Bu yüzden kaliteli ve alerjiniz olmadığını bildiğiniz içeriklere sahip ürünleri kullanmaya özen gösterin. Ufak bir not: Kaliteli içerikler her zaman en pahalı etikete sahip olmak zorunda değildir. Doğru markalara, doğru formüllere yatırım yapın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 7 püf noktasıyla 4 adımda mükemmel eyeliner çekmek