En zor robot yarışı için hazırlanıyor

Japonya'nın minik sevimli robotu "Evolta", ABD'nin Hawaii takımadalarında 7 haftalık triatlon "maratonuna" çıkacak. Bu böylece dünyanın ilk robotik triatlonu olacak

15 Eylül 2011, Perşembe 15:41
A A

Daha önce Arizona-Büyük Kanyon, Fransa Le Mans’da yollar kateden 51 santim boyunda yüzgeç üstü hızla gidebilen üç gövdeli yeşil-beyaz robotçuğu Panasonic firmasının mühendisi Tomotaka Takahaşi türetti. Takahaşi, robotun çok zorlu olan "Demiradam Triatlonu"’nu koşması için her şeyi göze aldıklarını bildirdi.

Takahaşi, "Dünyanın en zor triatlonlarından biri olan ve ekimde yapılan yapılan asıl Havai Demiradam Triatlonu’nun eş güzergahları için Evolta robotu 24 Ekim’de durmadan yola çıkacağını ve insana göre 10 misli fazla sürede yarışı (deneyi) bitirebileceğini" söyledi.

EVRİM-VOLTAJ

Evolta, "Evrim-Manevra-Voltaj: Evolution-Voltage" sözcüklerinden türetildi. Yekişkin sporcunun 10’da biri büyüklüğünde oyuncak gibi görünen sevimli robot, 230 kilometrelik triatlonda bisiklete binecek, koşacak, yüzecek. Bu triatlon için robota biçilen süre 7 hafta, yani 168 saat. Bu minik robot öyle yetenekli ki başkent Tokyo ile batıya doğru eski Japon başkenti Kyoto’nun 370 km kuş uçuşu yolu dolambaçlı 500 kilometrede katedebilmiş.

Robot, muhtemelen başkent Honolulu’da 11 Eylül 1926’dan beri liman gemilerini selamlayan Aloha (Hoşgeldiniz) Saat Kulesi’nde triatlonu bitirecek. Üç gövdeli robotun üç pili 1800 kez doldurulabiliyor. Bu bataryalar da Japonya’da 21 Ekim’de satışa çıkacak. Japonya’da dünyanın ilk "robot maratonu" 24 Şubat’ta koşuldu. 42 km 165 metrelik Osaka kenti parkuru robotların tekerleğinde aşıldı. 100 metrelik parkurda 420 tur heyecan yarattı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.