Endonezya'da felaketin bilançosu ağırlaşıyor: 2 bin 202 ölü

Endonezya'nın Sulawesi adasında 28 Eylül'de meydana gelen deprem ve tetiklediği tsunami felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 202'ye çıkarken, Sulawesi adasının Palu şehrinde 5,2 büyüklüğünde yeni bir deprem meydana geldi

09 Ekim 2018, Salı 11:24 Son Güncelleme:
A A
Endonezya'da felaketin bilançosu ağırlaşıyor: 2 bin 202 ölü

Endonezya Ulusal Felaket Ajansı, Sulawesi adasında 28 Eylül'de meydana gelen deprem ve tetiklediği tsunami felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 202'ye yükseldiğini bildirdi. Yetkililer, 7,4 büyüklüğündeki depremde yüzlerce kişinin yıkılan evlerinin altında kalmış olmasından korkuyor. 

PALU YENİ BİR DEPREMLE SARSILDI

Bu arada, Sulawesi adasının Palu şehri 5,2 büyüklüğünde yeni bir depremle sarsıldı. Halk arasında paniğe yol açan depremde herhangi bir hasar bildirilmedi. Ulusal Afet Yönetim Ajansı Sözcüsü Sutopo Nugroho, 5,2 büyüklüğündeki depremin Sulawesi adasının 5 kilometre kuzey doğusunda meydana geldiğini bildirdi. Nugroho, "Deprem 5 saniye boyunca güçlü bir şekilde hissedildi" dedi. 

BİNLERCE KİŞİ KAYIP

Ulusal Felaket Ajansı, 5 bin kişinin kayıp olduğunu tahmin ettiklerini, birçok köyde insanların evlerinin meydana gelen toprak kayması sonucu çamur altında kaldığı kurtulamadığının düşünüldüğünü söyledi. Ajans, acil müdahale süresini ve arama kurtarma çalışmalarını perşembe günü sonlandırmayı düşündüklerini kaydetti. Ajans Şefi Willem Rampangilei, "Bunun uzatılıp uzatılmayacağı yerel kaynakların kapasitesine ve depremden etkilenmiş ve tahliye edilmiş insanların ihtiyaçlarıyla ilgili kapasitemize bağlı olacak" dedi. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Dünya yıldızlarının gözdesi “Cloudbreak” Bodrum’da