Endonezya'da yolcu uçağı düştü

Endonezya'da yolcu uçağı düştü

Endonezya'da Cakarta-Pontianak seferini yapan ve Sriwijaya Air'e ait Boeing 737-500 tipi yolcu uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra düştü.

09 Ocak 2021, Cumartesi 13:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Endonezya'da Cakarta-Pontianak seferini yapan ve Sriwijaya Air'e ait Boeing 737-500 tipi yolcu uçağıyla irtibatın kesildiği ve radardan kaybolduğu belirtildi. Sriwijaya Air'e ait Boeing 737-500 tipi yolcu uçağının kalkışından 4 dakika sonra çok ciddi irtifa kaybettiği belirtildi.

CNBC Endonezya'ya göre uçak, Soekarno-Hatta Havaalanı'ndan kalktıktan birkaç dakika sonra yerel saatle 14:40'ta ortadan kayboldu. Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Adita Irawati, yaptığı açıklamada, Sriwijaya Havayolları’na ait "SJ182" sefer sayılı yolcu uçağı ile irtibatın sağlanamadığını aktardı.

Sriwijaya Havayolları ise yaptığı açıklamada, herhangi bir açıklama yapmadan önce uçuşla ilgili daha ayrıntılı bilgi toplamaya çalıştıklarını söyledi. Flightradar24'ün verilere göre, havalandıktan dört dakika sonra 10 bin feet'e çıkan uçak, 60 saniye içinde 250 feet'e kadar düştü. Ardından uçaktan gelen veri akışı kesildi.

56 yolcu vardı

AirLive.net'e göre uçakta 56 yolcu, dört mürettebat ve iki pilot olmak üzere 62 kişi vardı. 56 yolcunun 46'sı yetişkin, yedisi çocuk ve üçü bebekti. Yerel bir hükümet yetkilisi Kompas TV'ye, açıklamasında arama çalışmalarında dalgıçların bir uçağın enkazı gibi görünen parçalar bulduğunu söyledi. 

CNN Indonesia'ya konuşan bir güvenlik yetkilisi ise "Suda kablolar, kot pantolon parçası ve metal parçalar bulduk" dedi.  Bir adam hayatta kalanları veya enkaz parçalarını okyanusta ararken böyle görüntülendi. Görüntü, Twitter'da paylaşıldı.

Yolcuların yakınları havalimanında bekliyor.

İriwati, başkent Cakarta-Pontianak seferini yapmak üzere havalanan uçağın koordinatının belirlenmesi ve arama kurtarma çalışmalarına ilişkin hazırlıkların yapıldığını ifade etti. Endonezya'da Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. Kazada, 189 kişi yaşamını yitirmişti.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Rusya'da evlerin üzerine çığ düştü