Endonezya'daki facianın nedeni ihmal

Endonezya'da 7.5'lik depremin ardından verilen tsunami alarmı dalga alçak olduğu için kaldırıldı. Halk sahildeki festivale koştu. Ancak körfeze giren su dar alanda yükselerek 3 metreye ulaştı. Sonuç felaket oldu.

30 Eylül 2018, Pazar 12:24 Son Güncelleme:
A A

Sık sık deprem yaşanan Endonezya’da temmuz ile ağustosta meydana gelen 6.4 ve 6.9’luk 2 depremde 500 kişi ölmüştü. Deprem Endonezya’yı eylülde de vurdu.

Önceki gün ilk olarak Sulawesi Eyaleti’nin başkenti Palu açıklarında 6.1’lik deprem meydana geldi, 1 kişi öldü. 3 saat sonra aynı yerde 7.5’lik deprem yaşandı. Tsunami alarmı verildi. Ancak oluşan dalganın küçük olduğu görülünce alarm kaldırıldı. İşte bu hata felakete yol açtı.

Palu’da plaj festivali düzenleniyordu. Alarm kaldırılınca turistler ve halk, plaja geri döndü. Bu sırada dalga Palu Körfezi’ne girdi. Alan daralınca yayılacak yer bulamayan dalga yükseldi ve 3 metreye ulaştı.

Tehlikenin geçtiğini düşünenler bir anda karşısında dev dalgayı g.rünce kaçmaya çalıştı. Ama çok geçti. Kıyıyı vuran tsunami, çoğu festivale katılanlardan olmak üzere 832 kişiyi öldürdü. Faciada 540 kişi de yaralandı.

Tsunami Palu’nun yanı sıra Donggala şehrini de vurdu. Ancak eldeki ölü ve yaralı sayısı sadece Palu şehrinden geldi. Yolların ağır hasar alması nedeniyle Donggala’ya henüz ulaşılamadı.

Telefon hatlarında yaşanan arıza da bölgeden haber almayı önlüyor. Oradan gelebilecek rakamlarla felaketin boyutu çok daha yüksek olabilir.

Pasifik Okyanusu’nda yer alan 40 bin kilometrelik ‘Pasifik Ateş Çemberi’ Fiji, Solomon Adaları, Papua Yeni Gine, Filipinler, Vietnam, Malezya, Endonezya, Java Adaları, Tayvan, Kuzey ve Güney Kore, Japonya, Meksika, El Salvador, Kosta Rika, Panama, Kolombiya, Ekvador, Peru, Şili ile ABDAlaska’yı kapsıyor.

Yeraltındaki katmanların sürekli hareket etmesi nedeniyle dünyadaki deprem ve volkanik faaliyetlerin yüzde 90’ı bu hatta görülüyor.

Bölgede ayrıca sualtı ve üstünde 452 yanardağ var. Tarih boyunca yaşanan en büyük 25 yanardağ patlamasının 22’si bu bölgede meydana geldi. Posta

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İspanya'da 'Gloria Fırtınası' sonrası kırmızı alarm verildi