Engin Günaydın darbe filmi çekecek

Engin Günaydın darbe filmi çekecek

Muhteşem Yüzyıl dizisinden ayrılan Engin Günaydın yepyeni bir film projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor

20 Mayıs 2012, Pazar 13:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

En son iki yıl önce ‘Vavien’ adlı sinema filminin senaryosunu yazan ve büyük beğeni toplayan Günaydın, yeni filminde 12 Eylül döneminde bir baba-oğulun başından geçenleri anlatacak. 12 Eylül darbesinin aile ilişkilerini bozmasını baba-oğul gözünden aktaracak olan filmi Taylan Biraderlerin yöneteceği kesinleşti.

Senaryo aşamasındaki filmin pahalı bir proje olmasıysa Günaydın’ı yapımcı arayışına itti. Genç sanatçı filmde kendi ailesini anlatacak ve çekimler memleketi Tokat’ta gerçekleşecek.

ÇARŞAF HİKÂYESİ DE FİLMDE

Engin Günaydın’ın birçok kez anlattığı çarşaf hikâyesi de filmde işlenecek. Günaydın, 12 Eylül sonrası annesinin çarşafa girmesini şu sözlerle anlatmıştı: “1985-86 yıllarında Erbaa’ya çarşaflı gruplar geldi. Ben ortaokuldaydım. Mahalle mahalle dolaşıyorlardı, bizimkileri de korkutmuşlar cennet-cehennem diye. ‘Çocuklarınıza böyle bakarsanız cehennemde cayır cayır yanarsınız’ demişler. Bir gün bağırarak geldi annem: ‘Sizin yüzünüzden yanacağım, niye namaz kılmıyorsunuz oğlum?’ Üç yengem ve annem çarşafa girdi. O dönem bütün Anadolu kapandı tahmin ediyorum. Sadece Erbaa’da olduğunu sanmıyorum.”

Günaydın, ailesindeki kadınların bu yaşananlardan önce başı açık olduğunu söylerken “Annemin dizine kadar saçları vardı. Kızılderili gibi bir kadın. Zaten düşünceleri de Kızılderililere benziyor” demişti.

HABERTÜRK

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Engin Akyürek'in veda mesajı dikkat çekti