Erdoğan: Bunun aynısı Türkiye'de de kurulmalı

Başbakan Erdoğan, Türkmenbaşı Havalimanı'nda, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhammedov ile görüştü. Görüşme öncesinde gazetecilerin görüntü almasına izin verildi

15 Ağustos 2013, Perşembe 23:03
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ile Türkiye arasında iki devlet tek millet bilincini güçlendirerek devam ettirmek gerektiğini belirterek, "Bunun için eğitim altyapısı çok önemli. Burada kurulan Türk-Türkmen Üniversitesinin karşılığının da Türkiye'de kurulmasının çok önemli olacağına inanıyorum" dedi.
Başbakan Erdoğan, Türkmenbaşı Havalimanı'nda, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhammedov ile görüştü. Görüşme öncesinde gazetecilerin görüntü almasına izin verildi.

Berdimuhammedov, burada yaptığı konuşmada, davetlerini kabul ederek, Türkmenistan'a gelen Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyete teşekkür etti.
Türkmenistan'ın bağımsızlığını tanıyan bir devlet olarak Türkiye'nin, Türkmenistan'a her alanda yardımları olduğunu, uluslararası kurum ve kuruluşlarda Türkmenistan'ı desteklediğini belirten Berdimuhammedov, iki dost ve kardeş ülke olarak Türkiye ile ticari ilişkilerin de çok iyi seviyelerde yaşandığına, bu yılın ilk yarısında ticaret hacminin geçen yıla göre yüzde 23 arttığına, bu oranı daha da yükseltmek için çalıştıklarına işaret etti.

Berdimuhammedov, Türkiye ile ortak kültürel ve tarihi mirasa da sahip olduklarını vurgulayarak, Selçuklu Hükümdarı Sultan Sencer'in türbesinin Türkmenistan'da olduğunu, restorasyonu yapılan türbenin ziyarete açıldığını bildirdi. Berdimuhammedov, Sultan Alparslan'ın mezar yerinin de bulunması ve türbe yapılması için iki ülkenin ortak çalışmalarına devam ettiğini hatırlattı.

Türk şirketlerinin Türkmenistan'daki projelerinin, uluslararası kuruluşlar ve uzmanlarca da çok uygun bulunduğunu ifade eden Berdimuhammedov, "Yollar köprüler, limanlar hayırlı işlerdir. Türkiye ve Türk şirketleri hayırlı işler yapmamızda bize yardımcı oluyor. Teşekkür ediyoruz" dedi.
"Hayırlı bir iş için buradayız"


Başbakan Erdoğan da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Azerbaycan'daki Türk Konseyine katıldığını anımsatarak, Gül'ün selamlarını Berdimuhammedov'a iletti.
Türk Konseyinin, 4. Zirvesi'nin Türkiye'de yapılacağını hatırlatan Erdoğan, Berdimuhammedov'u Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını söyledi. "Bakanlarımız, milletvekillerimiz ve iş adamlarımızla birlikte ana yurdumuz Türkmenbaşı'nda bulunmaktan ayrıca mutluyuz" diyen Erdoğan, Hazar kıyısında bugün yapacakları önemli görüşmelerin hayırla sonuçlanmasını diledi.

"Hayırlı bir iş için buradayız. Bu bir kız alıp verme işi değil ama liman için, liman yapmak için buradayız" ifadesini kullanan Erdoğan, Türkmenistan'ın Türk işadamları ve girişimciler için hazırladığı zeminin, Türkiye'yi her zaman mutlu ettiğini ve bunu her zaman hayırla yad ettiklerini söyledi.
İki ülke ilişkilerinin tarihi boyutu kadar inanç ve kültürel boyutunun da önemine işaret eden Başbakan Erdoğan, ülkeler arasındaki askeri, siyasi, ticari ve ekonomik ilişkilerin artarak devamını istediklerini belirtti.

Her iki ülkede de ticaret hacmini arttırma iradesinin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, Türk şirketlerinin Türkmenistan'da bugünden sonra da altyapı ve üstyapı faaliyetlerini artırarak devam ettireceklerini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, "İki devlet tek millet bilincini güçlendirerek devam ettirmeliyiz. Bunun için eğitim altyapısı çok önemli. Burada kurulan Türk-Türkmen Üniversitesi'nin karşılığının da Türkiye'de kurulmasının çok önemli olacağına inanıyorum" dedi.

Hazar kıyısında bugün temeli atılacak liman ve tersanenin, Türkmenistan için çok önemli bir adım olduğunun altını çizen Erdoğan, bunun Türkmenistan'ı daha da güçlendireceğine işaret etti. Hazar Denizi'ndeki bazı sıkıntılara vurgu yapan Erdoğan, "Bu sıkıntıları el ele vererek aşmak mümkün. Bize ne görev düşerse onu da yerine getirmeye hazırız. Biz Türkmenistan'da çok güzel adımlar atıyoruz. Bunu da daha farklı projelerle devam ettireceğiz" diye konuştu.
"Geleceğe bakışımızdaki siyasi derinliği onlardan alıyoruz"

Türk ve Türkmen tarihinin, iki ülkeye işbirliği yapması için sorumluluk yüklediğini dile getiren Erdoğan, "Sultan Alparslan'dan, Sultan Sencer'den bahsettiniz. Bizler geleceğe bakışımızdaki siyasi derinliği onlardan alıyoruz" dedi.

Erdoğan, Türkmenistan'ın uluslararası kurum ve kuruluşlarda daha aktif olmasını isteyerek, Türkiye'nin her zaman uluslararası münasebetlerinde Türkmenistan'ın yanında yer alacağını söyledi.

Türkiye'nin uluslararası kuruluşlardaki iş ve işlemlerinde de Türkmenistan'ın desteğini hissettiğini dile getiren Erdoğan, "Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olmak bize farzdı, onu yerine getirdik. Ondan sonraki işlerin içinde yer almak da görevimizdi. Türk dünyasını güçlendirmek için atmamız gereken adımlar var. Birliğimiz bizim için önemli" ifadesini kullandı.

Erdoğan, görüşmelerin iki ülke için hayırlara vesile olmasını temenni etti.
Görüşmeye, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

AA

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.