Erdoğan: 'Gülen'i Obama'dan istedik' demedim

Erdoğan: 'Gülen'i Obama'dan istedik' demedim

Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu genel görüşmeleri için, ilk kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla New York'ta bulunan Recep Tayyip Erdoğan, 'Obama'dan Fethullah Gülen'i istediği' yönündeki iddiayı yalanlayarak, 'Ben öyle bir şey söylemedim' dedi

23 Eylül 2014, Salı 11:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu genel görüşmeleri için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkevi'nden BM binasına geçerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, bir gazetecinin "Dış İlişkiler Konseyi Başkanı bir tweetinde 'Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'dan Fethullah Gülen'i istedi, ama vermedi' şeklinde tweet attığını" hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Ben öyle birşey söylemedim" şeklinde cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temaslara Ban-ki Mun ziyareti ile başladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sadece CFR'da (Dış İlişkiler Konseyi) yaptığım konuşma var. Konuşmanın içeriği zaten belli, açıktı. İlk temasımızı şimdi Ban ki-Mu ile yapacağız. Akşam bizim burada bir resepsiyonumuz var. Görüşmelerimize devam edecek" diye konuştu.

ERDOĞAN'IN KONUŞMASININ ARDINDAN ATTI


Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Ricahard Haass, Erdoğan'ın konseyde yaptığı konuşmanın ardından attığı twitte,"Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, CFR'da, Obama'dan Fethullah Gülen'i ulusal güvenlik ve terörizm nedeniyle iade isteğini geri çevirdiğini söyledi" ifadelerini kullanmıştı.

PARALEL YAPI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CFR'daki konuşmasının ana konularından biri de paralel yapı olarak nitelenen Gülen Cemaati ile ilgili oldu. Erdoğan konuya yönelik sorulara verdiği yanıtta, "ABD'de bazı medya ve düşünce kuruluşlarının bu örgütün kısmen de olsa etkisi altında olduğunu görüyoruz. Türkiye'de 30 yıldır faaliyette olan bir örgüt var. Elebaşı 99'da Türkiye'den ayrıldı, faaliyetleri buradan idare ediyor. Düşünün, bir ülkenin yargısı bu örgütün etkisi altına giriyor. Polisler amirlerinin talimatıyla değil, Pensilvanya'dan gelen talimatla hareket ediyor. Örgütle mücadeleye başladığımızda sadece emniyet ve yargı değil, devletin birçok kritik noktasına sızdıklarını ve örgüt çıkarları doğrultusunda faaliyet gösterdiklerini gördük. Uluslararası istihbarat taşeronluğu yaptıklarını gördük. Bu son derece tehlikeli örgütün gerek Türkiye gerek ABD'de, yurtdışında elverişli bir taşeron olarak kullanıldığını görüyoruz. Başkan Obama'ya bunları anlattım. Model ortaksak, stratejik ortaklığımız varsa, bir teröristi şunu bunu biz size nasıl teslim ediyorsak, biz de ülkemizin birliğini bütünlüğünü yıkan kişiyi Pensilvanya'dan deporte edin. Etmiyorsanız bize teslim edin. Umuyorum, bu örgütle mücadelede işbirliği yapacaklardır" dedi.

Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Maltepe Belediyesi’nde grev sona erdi! Anlaşma sağlandı