Erdoğan: Times ilanına hukuki girişim yolda

Başbakan Erdoğan, Batı'da sanat dünyasının en önemli isimleri arasında gösterilen çok sayıda ünlünün, 'kendisinin Gezi olaylarıyla ilgili tutumunu eleştirdiği' The Times gazetesinde yayımlanan ilanla ilgili hukuki girişimde bulunacaklarını söyledi

26 Temmuz 2013, Cuma 16:02
A A
Erdoğan: Times ilanına hukuki girişim yolda

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak'taki Şerafettin Elçi havalimanın açılışını yapmak için yola çıkmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Erdoğan, İngiliz The Times gazetesinde yayımlanan ilan için sert konuştu. "Times'ın yaptığı dört dörtlük bir densizliktir" diyen Erdoğan, "Times parayla kendi sayfasını kiraya verdi. Times ile ilgili olarak hukuki girişimde bulunacağız" dedi.

MİT, PYD'Yİ UYARACAK

Erdoğan PYD Başkanı'nın ziyareti konusunda "MİT tehlikeli adımlar attıkları konusunda uyarıda bulanacak" dedi.

>> İŞTE O İLAN

Erdoğan gazetelerde yayınlanan "AK Parti'nin demokratikleşme paketi" haberlerinin hayal ürünü olduğunu söyledi. Seçim barajıyla ilgili de konuşan Erdoğan, "Barajla ilgili kanaatim, partimizin düşüncesi bellidir. Bizim şu anda barajla oynama gündemimizde yok. Baraj bizim dönemimizin çıkardığı bir yasa değil. Barajla ilgili düşüncemiz şudur. Barajların olduğu sistemde güven ve istikarar bulamazsınız. Son 10 yıldır Türkiye'de güven ve istikrar yakalamışız, bunun en büyük sebebi koalisyonların olmadığı bir hükümet yapısıdır. Bunu gözardı edemeyiz. Biz ülkemize bu tür bir sancı çektirmek istemiyoruz. Ülkemizin yakaladığı performansı kaybetmek istemiyoruz. Ama demokratikleşme paketiyle ilgi açıkladığımız bir şey yok. Şu anda çalışma safhasındadır. Bir ekip çalışması halen devam ediyor. Bitince arkadaşlarımız paketi tekrar önümüze getirecekler. Şu gazetelerde çıkan haberlerin hepsi hayalidir. Bitince bizzat kendim açıklayacağım. Son yaptığımız büyük kongremizde aslında bununla ilgili çok önemli ipuçları verdik. Son çalışmalarla da biz bunu güncelleyeceğiz."

BAHÇELİ'YE 'GEÇMİŞ OLSUN' TELEFONU

Katarak ameliyatı olan Bahçeli'yi arayan Erdoğan konuyla ilgili "Az önce aradım, Allah'tan şifalar diledim. 'Sağlığım iyi herhangi bir sıkıntım yok' dedi, insani görevimi yerine getirdim" dedi.

Mısır'da yaşananlarla ilgili olarak, "Askeri darbeyle ilgili kanaatimi biliyorsunuz, burada farklı bir açıklama yapmam mümkün değil. Mısır'daki darbe dünyanın ve batı ülkelerinin yeni yeni anlamaya başladığı bu yapıyla ilgili o beklenen yaklaşım ortaya çıkmaya başladı. Bu darbeyi yapan kişi taraftarlarını sokağa dökmeyi düşünüyor. Şimdi yapacağı şey vatandaşları birbirine düşürmek...

Namaz kılarken 53 vatandaşını şehit ettiyse, istediği anda da Mursi'yle ilgili açıklama yapıyor. 15 günlük hapse mahkum ediyor. Dünyanın neresinde böyle bir anlayış var. Hükümetler istedikleri ülkelerle ilişki kurabilirler, bunlara kimse mani olamaz. Bunlar yolsuzluklarının üzerini örtmek için bu tür bir yaklaşım içine giriyorlar. Mısır'ın en önemli talisizliği yolsuzluklardır. Bunlar meydana çıkacak diye endişeleniyorlar. Asıl bunlara yol vermeyen sandıktır. Sandıktan çıkamayacaklarını görenler her zaman darbe yöntemini seçer. Halklar artık buna izin vermeyecek" dedi.

'BU DÖRT DÖRTLÜK DENSİZLİKTİR'

Times'ta yayınlanan ilanla ilgili de konuşan Erdoğan "Bunlar düşüncelerini kiraya vermiş tipler, eğer bunlar gerçekten demokrasiye inansa, yüzde 50 oyla iktidar olmuş bir partinin liderine diktatör deme ahlaktan yoksunluğunu gösteremezlerdi. Bu dört dörtlük bir densizliktir. Sen beni nerden tanıyorsun? Medya Türkiye'de mahkum diyorlar, gazeteciler içeride diyorlar. Bunlar nasıl içeride ki bu yayınlarını bu kadar rahat yapıyorlar. Şu an medyanın nasıl hakaret ettiği, yalan yanlış haber yaptıkları ortada. Çamur atalım da izi kalsın mantığındalar. Times parayla kendi sayfasını kiraya veriyor. Bu Times'ın da ahlaki zaafıdır. Times ile ilgili olarak da hukiki girişimde bulunacağız" şeklinde konuştu.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Adeta yuttu