Erdoğan ve Gül İstanbul'da iftarda buluştu

Erdoğan ve Gül İstanbul'da iftarda buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki iftar programında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile aynı masada iftar yaptı

11 Temmuz 2015, Cumartesi 22:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

POSTA.COM.TR

Gül ve Erdoğan en son 19 Haziran tarihinde görüşmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Cemil Çiçek'in makam odasında bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşme, Ahmet Sever'in Abdullah Gül kitabı sonrası gerçekleşmişti.

Yaklaşık 20 gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abdullah Gül İstanbul'da yan yana görüntülendi. İstanbul'da Dostluk Derneği'nin iftar yemeğinde aynı masada oturan Erdoğan ve Gül bir süre sohbet etti.

HAYRÜNNİSA GÜL KATILMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da katıldığı iftar programına Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ise katılmadı.

GÜL KONUŞMASINDA DIŞ POLİTİKAYA DİKKAT ÇEKTİ

Abdullah Gül, burada yaptığı konuşmada "Mısır'dan Libya'ya ilişkilerimizi geliştirmeliyiz, tekrar Türkiye'nin ilham olacağı bir duruma gelmeliyiz. Ortadoğu politikamızı gözden geçirmekte fayda var" ifadesini kullandı.

Abdullah Gül, Erdoğan'ın da dinlediği konuşmasında şunları söyledi:

Henüz Ortadoğu'da Filistin meselesi çözülmemişken, kalıcı barış sağlanmamışken, İslam ülkelerinin kendi kendini tüketiyor olması gerçekten çok acıdır. Bu bakımdan inanıyorum ki; Türkiye olarak bu ülkelere yardımcı olmak durumundayız. Bunun için de şüphesiz ki; hepsiyle ilişkimizi geliştirmeliyiz. Libya'dan Mısır'a kadar, Yemen'den bütün Körfez ülkelerine kadar, nasıl bir zamanlar onlara ilham olduysak, yeniden bu ülkelere ilham olucu, yol gösterici olacağı bir duruma gelmek gerekir. Bu anlamda açıkçası, Ortadoğu ve Arap politikalarımızı daha gerçekçi bir şeki.lde gözden geçirmenin de faydalı olacağı kanaatindeyim. Çünkü bölgede başka bir gelişme de söz konusu. Büyükm bir kaos ortaya çıkarsa, bu kaosun içerisinden çıkacak, hiç tahmin etmediğimiz sürprizlerle karşı karşıya kalabiliriz.

O anın fotoğraflarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafçısı Yasin Bülbül, twitter hesabından paylaştı:

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Canan Kaftancıoğlu'nun 'Atatürk' sözleri CHP'lileri kızdırdı