Erdoğan'dan 'ışıklar yanıyor' paylaşımı hakkında ilk tepki

Erdoğan'dan 'ışıklar yanıyor' paylaşımı hakkında ilk tepki

AYM üyesi Engin Yıldırım'ın yaptığı 'Işıklar' paylaşımıyla ilgili "Talihsiz bir paylaşımdı, keşke yapmasaydı. AYM üyesi açıkça siyasete soyunmuş" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "AYM'nin yapısı değişecek mi?" sorusuna "İnşallah" yanıtını verdi.

14 Ekim 2020, Çarşamba 14:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AK Parti Grup Toplantısı sonrasında gazetecilerin gündemine ilişkin sorularına cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, AYM Üyesi Engin Yıldırım’ın sosyal medya paylaşımının sorulması üzerine, “Demek ki, tartışmalı herhalde bir tweet attı, tartışmalı bir tweet attığı için de tartışılır hale geldi. Burada özellikle bireysel bir tweet olarak bunu değerlendirmek doğru olmaz. Çünkü bütün ‘çalışıyoruz, ışıklarımız yanıyor’ ifadesiyle zaten bir bütünü ifade eden, adeta bir kolektif yapıyı ifade eden bir yaklaşım burada söz konusu. Çok talihsiz bir açıklama, bu talihsiz açıklamayı keşke yapmamış olsaydı. Kaldı ki, bir üyenin üzerine böyle bir şey düşmezdi. AYM üyesinin adeta böyle bir sürecin içerisinde farklı bir şekilde yer alması, adeta bir siyasete soyunmuş olması, çok arzu ediyorsan bu işi istifa edersin, gelirsin siyasetin içine girersin, siyasetin içinde bunu da, bundan daha ötesini de söyleme şansını da yakalarsın” diye konuştu.

AYM Üyesi Engin Yıldırım’ın yanlış anlaşıldığı yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Erdoğan, “Bunu AYM Başkan ve heyeti düşünmelidir. Ortada böyle bir tablo varsa gereğini de onlar yapmalıdır” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki yerel mahkemenin AYM’nin kararını uygulamama yönündeki kararına yönelik görüşlerinin sorulması üzerine Erdoğan, “O tamamen yargının kendi içinde sürdürdüğü bir süreçtir. Geçmişte de bunun örneği Şahin Alpay ile ilgili vardı. Yerel mahkeme karar vermek suretiyle böyle bir adımı atmıştı, demek ki atabiliyor böyle bir adımı, yerel mahkeme bu kararı vermek suretiyle atabileceği bir adımı atmıştır” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, AYM’nin yapısında bir değişikliğin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine “İnşallah” cevabını verdi.

#olayıngeçmişi

Sosyal medya hesabından 'Işıklar yanıyor' diyerek AYM binasını paylaşan Engin Yıldırım 'darbe iması' polemiğinin başlamasına neden olmuştu. Yıldırım kamuoyundan özür dileyerek 'Dün gece paylaştığım mesajda maksadını aşan ifadeler kullanmış olmaktan dolayı üzüntü duymaktayım' dedi.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Işıklar yanıyor' paylaşımını yapan AYM Üyesi Engin Yıldırım özür diledi