Erdoğan'dan Obama'ya Suriye telefonu

Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama, Suriye'deki siyasi geçiş sürecini hızlandırılmasını konuştu

31 Temmuz 2012, Salı 00:23
A A

Başbakan Erdoğan, Suriye'deki son gelişmelerle ilgili ABD Başkanı Barack Obama'yı telefonla aradı.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, 36 dakika süren görüşmede, Suriye'deki son gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Görüşmede, Beşşar Esed'in yönetimden ayrılması ve Suriye halkının meşru taleplerinin karşılanması da dahil Suriye'deki siyasi geçiş sürecini hızlandırmaya yönelik çabaların koordinasyonunun ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''İki lider, son olarak Halep'te de görüldüğü üzere, Suriye rejiminin kendi halkını hedef alan saldırılarından ve rejimin vahşeti yüzünden Suriye'de insani koşulların kötüleşmesinden giderek daha fazla endişe duyduklarını ifade etmişlerdir.

Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama, ülkelerinde yerlerinden edilen, Türkiye'ye ve komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan Suriyelilere yardıma yönelik çabaları koordine etme konusunda da mutabık kalmışlardır.

İki lider, Suriye'de demokratik bir geçiş sürecini desteklemek için ABD ve Türkiye'nin birlikte çalışması için yetkililerin yakın temas halinde olmalarını kararlaştırmışlardır.

Başbakan Erdoğan, görüşme sırasında, Colorado'da yaşanan trajedide hayatlarını kaybedenler için taziye dileklerini de iletmiştir.''

ntvmsnbc

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.