Erdoğan'dan talimat: Barolar için seçim düzenlemesini hemen hazırlayın

Erdoğan'dan talimat: Barolar için seçim düzenlemesini hemen hazırlayın

AK Parti kurmayları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meslek örgütlerinin seçim sistemini değiştirme talimatı üzerine harekete geçti. İlk etapta baroların yönetim yapısı, seçim sistemi değişecek, büyükşehirlerde ikinci baro kurulabilecek.

07 Mayıs 2020, Perşembe 09:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kademeli olacak ve ilk etapta barolar birliği ile başlayacak düzenlemeyle ilgili Erdoğan’ın, toplantı boyunca birçok kez konuya geri dönüp, “Hemen düzenlemeyi hazırlayın, hemen bitirin” talimatı verdiği öğrenildi. Erdoğan, konunun çok hassas olduğunu belirterek, “Yanlış anlaşılmalara izin vermeyin. Her kesimin görüşünü alın ve taslağı partinin hukukçu kurmayları ile çalışın” uyarısı yaptı.

Alternatif barolar 

Erdoğan’ın talimatının ardından AK Parti dün Meclis’te iki ayrı toplantı düzenledi. İlk toplantı, avukatlık kanun taslağı içinde yer alan baro seçimlerine yönelik düzenlendi. İkinci toplantı ise diğer meslek örgütleri için yapıldı. Toplantıya Grup Başkanvekilleri Cahit Özkan, Özlem Zengin ve Mehmet Muş ile AK Parti’nin hukukçu milletvekilleri katıldı. Toplantıda bazı illerde alternatif farklı baroların kurulması gündeme geldi. Ankara, İstanbul, İzmir gibi üye sayısı fazla olan illerde alternatif barolar kurularak, üye zorunluluğunun kaldırılması planlanıyor. Düzenleme ile sadece barolardaki seçimler değil, baroların faaliyet ve yapısında da değişim olacak.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER AK Parti'den 'Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi değişiyor' iddialarına cevap