Ergenlik döneminde polikistik over sendromunun beslenme ile ilişkisi

Posta Gazetesi'nde Diyetisyen Burcu Şen anlattı.

24 Kasım 2021, Çarşamba 12:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

PKOS’un (Polikistik Over Sendromu’nun) doğurganlık dönemi kadınların %5-10’unda görüldüğü bildirilmektedir. Kız çocuklarında genelde ergenlik döneminde belirtileri ortaya çıkmaya başlar. PKOS tanısı almış bireylerin yaklaşık yarısında obezite görülür ve bu bireylerde PKOS, diyabet ve insülin direnci açısından bir risk faktörüdür. İnsülin direnci olan bireylerde ılımlı kilo kaybı önerilmektedir. Bu ılımlı kilo kaybını sağlamak için yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı edinilmeli ve fiziksel aktiviteye önem verilmelidir. 


1 GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK BESİNLERE YER VERİN

1 GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK BESİNLERE YER VERİN

Beyaz unla hazırlanmış tüm gıdaların (pasta, börek, çörek, bisküvi, kurabiye ve hatta beyaz ekmeğin) glisemik indeksi yüksektir, bunların yerine tam tahıllı unlarla hazırlanmış basit şeker ilavesiz gıdalar tercih edilmelidir. Günlük beslenmede sebze, meyve ve kuru-baklagillere daha fazla yer verilmelidir. Bu sayede posa alımıyla tokluk hissi artacaktır. 


2 TRANS VE DOYMUŞ YAĞI AZALTIN

2 TRANS VE DOYMUŞ YAĞI AZALTIN

Tereyağı, kuyruk yağı, trans yağı eklentili abur cuburlar ve etlerin yağlı kısımlarının mümkün mertebe azaltılması gerekmektedir. Bunların yerine miktarı kaçırmadan; zeytinyağı, ceviz, badem ve fındık gibi bitkisel yağ kaynaklarına yönelinmelidir. 


3 FİZİKSEL AKTİVİTEYLE HARCANILAN ENERJİYİ ARTTIRIN

3 FİZİKSEL AKTİVİTEYLE HARCANILAN ENERJİYİ ARTTIRIN

Tempolu yürüyüş veya bireyi çok zorlamayacak fiziksel aktivitelerde bulunmak kilo kaybını kolaylaştırır. Bu konuda sakatlanmaları önlemek adına bir uzman görüşü alınması daha iyi olacaktır. 


4 YETERİNCE SU İÇİN

4 YETERİNCE SU İÇİN

Vücudun metabolik atıklarını uzaklaştırmak için sıvıya ihtiyacı vardır, gereken su vücuttan esirgenmemelidir. 

NOT: Ergenlik döneminde olan kız çocuklarının büyüme ve gelişmesinin devam ettiği göz önünde bulundurulmalı, çok düşük enerjili bir beslenme kesinlikle uygulanmamalıdır. Çocuğunuzda PKOS, buna bağlı olarak insülin direnci ve kilo artışı varsa mutlaka bir beslenme uzmanına danışın.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder