Erkek cildi nasıl bir bakım ister?

Cilt bakımı deyince aklımıza neden ilk olarak kadınlar geliyor? Halbuki erkekler de yaşlanıyor, erkekler de sivilce çıkarıyor, tıraş oluyor. Yani kısacası erkeklerin de kadınlar kadar cilt bakımına ihtiyacı var. Peki bir erkek nasıl cilt bakımı yapmalı?

01 Mayıs 2021, Cumartesi 14:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Cilt nemlendirme

Cilt nemlendirme

Düzenli nemlendirme cilt bakımının altın kuralıdır. Cildinizin genç görünümünü, elastikiyetini ve sağlığını korumasını sağlayan nemlendirmenin en önemli adımı ise kaliteli bir nemlendirici tercih etmektir. Cilt tipinize en uygun ürünü bulduktan sonra, nem dengesini korumak için günde iki kez uygulayın. Ayrıca cildinizin içten de nemlendirilmesi için bol su tüketmeyi unutmayın.


Stres cildi etkiliyor

Stres cildi etkiliyor

İç dünyanızdaki dalgalanmaların, gün içinde düşen motivasyonunuzun ve stresin de cildinize yansımaları olur. Gün ortasında bir süre dinlenmek, rahatlamanıza ve mental dengenizi korumaya yardımcı olur. Uzmanlar, meditasyonun bugüne kadarki en iyi yaşlanma karşıtı ritüellerden biri olduğunu söylüyor. Kırışıksız, genç ve diri görünen bir cilde sahip olmak için her gün kendinize zaman ayırarak meditasyon yapmayı deneyin.

Şeker tüketimi cildi kötü etkiliyor

Şeker tüketimi cildi kötü etkiliyor

Şeker tüketimi, özellikle yaşınız ilerledikçe cildinizin en önemli düşmanı hâline gelir. Vücutta bulunan şeker kendini kolajende bulunan proteinlere yapıştırır ve bu da kolajenin esnekliğinin kaybolmasına ve cildinizde kırışıklar oluşmasına yol açar. Ayrıca, fazla şeker tüketmek cildinizi güneşin zararlarına daha açık hâle getirir.

Cilt bakımı ve uyku

Cilt bakımı ve uyku

Düzenli ve yeterli bir uyku düzeninin sağlığınız açısından ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Konu cilt sağlığı olduğunda da durum tabii ki farklı değil. Uyurken vücudunuz cildinize kan akışını hızlandırır ve daha taze bir cilt ile uyanmanızı sağlar. Yetersiz uyku bu yenilenme sürecine zarar vererek cildinizin tazelenmesini engeller.


30'uncu yaş kritik

30'uncu yaş kritik

30’lu yaşlar yıpranmanın hissedildiği dönemdir. Cildinizdeki yağ miktarı ve cildinizin kalınlığı yüzde 10 oranında azalır. Daha önceki dönemlerde maruz kaldığınız güneş ışınları, gözlerinizin kenarındaki kaz ayakları ve ciltteki sarkmalarla kendini belli eder. Hemen panik yapmayın. İçeriğinde A, C, E vitamini ve antioksidanlar bulunan kremler size yardımcı olacaktır. 40’lı yaşlara geldiğinizdeyse gözlerinizin kenarındaki kaz ayakları ve alnınızdaki kırışıklıkları görmek için aynanın içine girmenize gerek kalmaz. Çünkü doku kaybı hızla artarak gözaltında çökmelere yol açar. Cildinizdeki nem oranı bir kez daha yüzde 10 düşer ve kolajenin azalması ile kırışıklıkların miktarı artar. Çözüm olarak içerisinde retinol (A vitamini), antioksidan ve C vitamini bulunan gece kremlerini kullanabilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Daha güzel sakallar için erkeklere 8 tıraş önerisi