Erkeklerdeki meme büyümesinin çözümü: Jinekomasti ameliyatı

Erkeklerde meydana gelen meme büyümesinin altında birçok neden olabilir. Uzmanlar, erkeklerdeki meme büyümesinin jinekomasti olarak adlandırıldığını, ameliyat ve liposuction yönteminin ise çözüm olduğunu söylüyor. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrrahi Uzmanı Op. Dr. İlgi Dinçok erkeklerdeki meme büyümesinin nedenleri ve çözüm yöntemleri hakkında bilgi verdi.

14 Mayıs 2020, Perşembe 11:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Jinekomasti nedir?

Jinekomasti nedir?

Erkeklerde kadınsı tip meme büyüklüğüne verilen isim jinekomasti. Jinekomastide meme başı altında ve memenin alt kısmında dolgunluk olur. Toplumumuzda genç sağlıklı erkeklerin yüzde 40’ında bulunan jinekomasti giysi seçiminde zorluk yaratması ve sosyal çevre tarafından dikkat çekici olması nedeniyle kişilerin öz güvenini zedeleyebilir.

Jinekomasti neden olur?

Bebeklerde anneden geçen hormonlar nedeniyle, ergenlikte hormon dengesizliği, yaşlılarda testesteronun östrojene dönüşümü nedeniyle jinekomasti görülebilir ve tedavi gerektirmez.

Jinekomasti nadiren altta yatan çeşitli hastalıklar, hormonel bozukluklara eşlik eder. Çeşitli ilaç kullanımları da jinekomastiye neden olabilir. Uzun süreli alkol kullanımı ya da düzenli spor yapan bir kişinin aniden sporu bırakması sonrası da görülebilir. Buna rağmen erkekte meme büyümesi genellikle nedensiz gerçekleşir.


Ameliyat öncesi

Ameliyat öncesi

Muayene ile birlikte altta yatabilecek hastalıkları tanımlayabilmek için hormon testleri, karaciğer, böbrek testleri yapılır. Meme ultrasonu tedavi seçeneğini etkileyeceği için ameliyat öncesi çekilmeli ve değerlendirilmeli.

Ultrason sonucu ile memedeki fazla dokunun yağ dokudan mı fibröz doku dediğimiz sert dokudan mı oluştuğu belirlenebilir. Uzun süreli jinekomasti varlığı ve yapılan tahlillerde anormallik olmaması sonucu ameliyat planlanabilir.

Jinekomasti ameliyatı

İki adet tedavi seçeneğimiz var:

  • Liposuction
  • Cerrahi eksizyon

Her ikisi de genellikle genel anestezi altında yapılan ve ortalama 1,5 saat kadar süren ameliyatlar. Fazla meme dokusu yağ dokudan zenginse uygun yöntem liposuction yani yağ emme yöntemi.

Liposuctionda önce özel hazırlanan bir miktar sıvı dokuya verilir, sonra bu sıvı ve yağ doku kanül dediğimiz özel borucuklar yardımı ile geri çekilir. Yardımcı cihazlar ile kombine edilen liposuctionda daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Bu cihazlar hem çekilecek olan yağ dokunun parçalanması hem de cildin sıkılaşmasında etkili.

Cerrahi eksizyon ile meme başı altından yapılan yarım ay şeklindeki kesik ile fazla meme dokusunun çıkarılması.


İyileşme süreci

İyileşme süreci

Jinekomasti düzeltme ameliyatı sonrası kişi ameliyat akşamı taburcu olabilir. İlk bir kaç gün basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen ağrılar olabilir. 2-4 gün sonra işe dönüş mümkün. Ortalama 3-4 hafta kadar korse kullanılması önemli. Etki hemen gözle farkedilir şekilde görülür; 2-3 ay sonra daha da iyi bir görüntü sağlanır.

Ameliyat için en uygun zaman hangisi?

Jinekomasti düzelte ameliyatları jinekomastiye neden olabilecek alttan yatan bir neden saptanmayan, anestezi almasında risk olmayan kişilere uygulanabilir. Ameliyat her mevsimde yapılabilir.

Yazın yaklaştığı ve tatil planlarının yapıldığı bu günlerde giysi seçiminde ve sahillerde daha rahat olmak istenmesine bağlı olarak bu dönem ameliyatlara talebin arttığı ve yılın diğer aylarına göre daha sık uygulandığı söylenebilir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Günlük tüketilmesi gereken su miktarı nasıl hesaplanır?