Erkeklerin en büyük sorunu: Sertleşme bozukluğu ve tedavi yöntemleri

Erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan sertleşme sorunu, erkeklerin en büyük kabusu. Birçok çift, sertleşme sorunu nedeniyle ilişkisinde sıkıntı yaşıyor. Sertleşme sorununun altında birçok neden yatıyor olabilir. Sertleşme sorunu doktor tavsiyesi üzerine 'mutluluk çubuğu' ameliyatıyla da tedavi edilebilir. Sertleşme probleminin tedavi yöntemleri, sertleşme bozukluğunun nedenleri, psikolojik etkileri ve sertleşme sorunu yaşayan erkeklere öneriler haberimizde.

07 Mayıs 2020, Perşembe 16:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sertleşme sorunu nedir?

Sertleşme sorunu nedir?

Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, "Sertleşme bozukluğu, cinsellik esnasında cinsel birleşmeyi sağlayacak veya devam ettirecek kadar cinsel organda sertleşmenin olamaması ya da sertleşmenin olup kaybolması. Doğal olarak cinsel birleşmede boşalmayla birlikte sertlik ortadan kalkar. Tekrar sertleşmenin oluşması ilk 24 saat içinde meydana gelirse, bu bir sorun olarak değerlendirilmez. Cinsel sorunlar arasında kişileri en çok tedaviye getiren neden sertleşme sorunu" dedi.

Psikolojik nedenlerden kaynaklanabiliyor

Psikolojik nedenlerden kaynaklanabiliyor

Rıdvan Üney, "40 yaşından sonra sertleşme problemi daha sık görülür. Ancak kalp-damar hastalıkları ve şeker hastalığı gibi nedenler sertleşme kaybına neden olabilir. Genç yaşlarda sertleşme problemi neredeyse tamamı psikolojik. Ancak 40 yaş sonrası sertleşme problemlerinde de psikolojik sorunlar önemli yer tutmaktadır. Erkeklerin yüzde 10-20’sinde sertleşme bozukluğu görülüyor" dedi.

Ağır kalp-damar hastalıkları ve şeker hastalıkları dışında çoğunlukla sebep psikolojiktir. Psikolojik nedenlerin arasında en sık görüleni ise endişe bozukluğu. Bunun dışında sertleşme sorunun nedenleri şunlar olabilir:

 • Stresli yaşam
 • Alkol veya madde bağımlılığı
 • Eşle yaşanılan problemler
 • Eşini beğenmeme
 • Kişinin eşi dışında başka ilişkilerinin olması
 • Yoğun çalışma temposu
 • Eşin hamileliği
 • Eşin emzirmesi
 • Eşin fazla baskıcı tutumu

Sertleşme ilaçlarının yan etkileri

Sertleşme ilaçlarının yan etkileri

Sertleşme sorunun tedavisinde bugün en sık olarak eczanelerde reçetesiz satılan bazı ilaçlar kullanılıyor. Bu ilaçların içeriklerinde sildenafil, tadalafil, verdanafil adlı etken maddeler var.

Bu ilaçların, baş ağrısı, yüzde kızarma, hazımsızlık ve görme bulanıklığı gibi yan etkileri vardır.

Kalp hastaları dikkat etmeli

Kalp ilacı kullanan ya da kalp problemi olan kişilerde bu ilaçlar riskli olabilir. Bu ilaçlarla ilgili bazı yanlış bilgiler var. Bu ilaçlar herkeste sertleşme sağlamayabilir, sertleşme sorunu olmayanlarda performans artırmaz, daha fazla sertleşme yapmaz.

Sertleşme sorunu tedavisi

Sertleşme sorunu tedavisi

Sertleşme bozukluğu problemi yaşayanlar öncelikle üroloji hekimine başvurmalı. Eğer sertleşme sorunun psikolojik olduğu tespit edilirse deneyimli bir psikiyatrist ya da deneyimli bir psikoloğa başvurulmalı.

Kişiye öncelikle cinsellikle ilgili bilgi verilir. Tedavi genelde 8-12 seans sürer ve ilaç kullanılmaz. Çift olarak tedaviye gelinmesi tedavinin başarısını yükseltiyor. Kişinin isteğine göre gerçekleştirilen terapide yaş sınırı yok.


Sertleşme probleminin nedeni psikolojik değilse, vakum yöntemi (cinsel organ içine vakum yerleştirme), penil protez (cinsel organ içine yarı sert çubuk yerleştirme), penil enjeksiyon (cinsel organ içine papaverin gibi bazı ilaçların iğne yardımıyla yapılması), hormon tedavileri (testesteron) uygulanabilmektedir. Ancak bu uygulamaların kararı üroloji hekimiyle birlikte, onun önerisi doğrultusunda verilmelidir.  

Mutluluk çubuğu ameliyatı

Mutluluk çubuğu ameliyatı

Sertleşme sorunu olan hastalarda uygulanan çok çeşitli cerrahi yöntem bulunuyor. Bunlar arasında günümüzde en sık tercih edilen yöntem halk arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil protezler. Hasta ve partner memnuniyeti açısından yüksek başarı oranlarına sahip penil protezler tüm dünyada ve ülkemizde uzun yıllardan beri uygulanıyor. Protezlerdeki teknolojik iyileştirmeler de bu başarıyı elde etmede oldukça katkıda bulundu.


Sertleşme sorunu yaşayan erkeklere öneriler

Sertleşme sorunu yaşayan erkeklere öneriler

 • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Aşırı stres ve yorgunluktan kaçınılmalı.
 • Düzenli ve dengeli beslenilmelidir. Düzenli egzersiz yapılmalı.
 • Obezite (aşırı şişmanlık) ile mücadele edilmeli.
 • Mevcut kronik hastalıklar tedavi edilmeli. Var olan kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların cinsel yan etkileri konusunda doktor bilgilendirilmeli.
 • Doktor tarafından önerilmeden cinsel uyarıcı, sertleşme artırıcı ilaç kullanılmamalı.
 • Reçetesiz ilaçlardan ve klinik dışı tedavi seçeneklerinden uzak durulmalıdır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yoğurt kadınlardaki mantarı tedavi ediyor