Erken seçime neden olan parti seçimde hüsrana uğradı

Erken seçime neden olan parti seçimde hüsrana uğradı

Peru'da Devlet başkanı Martin Vizcarra'nın parlamentoyu feshetmesine neden olan ana muhalefet partisi Halk Gücü, seçimlerde hüsrana uğradı.

30 Ocak 2020, Perşembe 12:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Peru'da Devlet Başkanı Martin Vizcarra'nın 30 Eylül 2019'da Kongre'yi feshetmesine neden olan ana muhalefet partisi Halk Gücü, seçimlerde yüzde 7,24 oy alarak parlamentoda 6'ıncı olabildi. Nüfusu 32 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Peru'da feshedilen Kongre'nin 28 Temmuz 2021'e kadar görev yapacak yeni üyelerinin belirlendiği seçimlerde oyların yüzde 99'u sayıldı.

Peru'nun seçim otoritesi Ulusal Seçim Süreçleri Ofisinin (ONPE) paylaştığı verilere göre, Vizcarra'nın herhangi bir partiye destek vermediği seçimlerde, daha önce 6 partinin bulunduğu Kongre'ye en az 9 partinin girmesi kesinleşti.

Ülkede önceki gün yolsuzluktan yeniden tutuklanmasına karar verilen muhalif lider Keiko Fujimori'nin partisi Halk Gücü, seçimlerde ağır bir mağlubiyet aldı.

Parlamento'da 6'ncı sırada

Vizcarra'nın Kongre'yi feshetmesine neden olan gerginliğin en büyük aktörü de olan sağcı Halk Gücü, 2016'da yüzde 36,34 oy alarak 73 sandalye elde ettiği Kongre'de son seçimlerde yüzde 7,24 oyla 6'ıncı parti konumuna geriledi.

Seçimlerde merkez sağ "Halk Hareketi" yüzde 10,31'le birinci, İsrailci Evanjelist parti "Peru Halk Tarım Cephesi" yüzde 8,26'yla ikinci, merkez sol "Yapabiliriz Peru" yüzde 8,07'yle üçüncü, muhafazakar liberal "Gelişim için İttifak" yüzde 8,05'le dördüncü, merkez sağ "Mor Parti" yüzde 7,40 oyla beşinci oldu.

Seçimlerde Kızılderili milliyetçisi "Peru için Birlik" yüzde 6,91'le yedinci, komünist sosyalist "Özgürlük, Adalet ve Hayat için Geniş Cephe" yüzde 6,22'yle sekizinci, Hristiyan demokrat "Demokratik Parti Biz Peruyuz" yüzde 6,07 oyla dokuzunculuğu elde etti.

Yüzde 4,77 oy alan önemli komünist sosyalist partilerden "Peru için Hep Birlikte" ise yüzde 5'lik baraja takılarak parlamentoya giremedi.

21 milyon 391 bin seçmenin bulunduğu ülkede seçimlere katılım yüzde 75 olarak gerçekleşti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs vakası sayısı 32 milyonu aştı