Esad Doğu Guta'da yerleşim yerlerini vurdu

Esad Doğu Guta'da yerleşim yerlerini vurdu

Esad rejiminin ve destekçilerinin Doğu Guta'daki farklı yerleşim yerlerine bugün düzenledikleri saldırılarda toplam 38 kişi hayatını kaybetti

05 Mart 2018, Pazartesi 19:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Doğu Guta'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinden edinilen bilgiye göre, rejim güçleri ve destekçileri, BMGK'nın ateşkes kararı ve ardından Rusya'nın her gün 09.00-14.00 (TSİ 10.00-15.00) saatlerinde geçerli olacak şekilde ilan ettiği ateşkese rağmen Doğu Guta'yı vurmaya bugün de devam etti.


HAVA VE KARA SALDIRILARI DÜZENLENDİ


Rejim güçleri ve destekçileri, başkent Şam'da 5 yıldır abluka altında tuttuğu Doğu Guta'daki Duma ve Haresta ilçeleriyle Sakba, Arbin, Hammuriye Beyt Sava, Kefer Batna, El Aşari ve Misraba beldesine sabah saatlerinden hava ve kara saldırıları düzenledi.

Cisrin beldesinde gerçekleştirilen hava saldırısında 11 sivil yaşamını yitirirken Hammuriye'de 8, Haresta'da 9, Duma'da 2, Sakba'da ve Zemelka'da 3'er, Al Aşar ve Kefer Batna'da ise birer sivil, rejimin ve destekçilerinin hava ve kara saldırıları sonucu hayatını kaybetti.

Böylece akşam saatlerinde de devam saldırılarla birlikte Doğu Guta'da bugün yaşamını yitiren sivil sayısı 38 oldu.
Esed rejimi, Duma ilçesine sabah saatlerinden bu yana çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Rejimin saldırılarından birinin Duma'daki Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı yardım konvoyundan gelen malzemelerin dağıtılması sırasında olduğu ve buradaki 2 sivilin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Saldırılar sonucu yaralanan çok sayıda sivil ise kaldırıldıkları sağlık merkezlerinde tedavi altına alındı. Saldırıların devam etmesi nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.


SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMİŞTİ


Rusya'nın Suriye'deki tarafları uzlaştırma merkezi yetkililerinden Vladimir Zolotuhin, Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Doğu Guta'daki militanların bölgede sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açıklamıştı


Rusya: Doğu Guta'daki militanlar sokağa çıkma yasağı ilan ettiEsad rejiminin 5 yıldır abluka altında tuttuğu Doğu Guta'ya son 12 günde düzenlediği saldırılarda 674 sivil hayatını kaybetti.


Doğu Guta'da son 12 günde 674 sivil öldürüldü


AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul Valiliği: Özel bir günde kullanılan üslubu kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz