Esedov: Gururuma dokundu

Azerbaycan Meclis Başkanı Esedov, "Türkiye'de Azerbaycan Bayrağı'na hakaret edildiğini gördüğümde gururuma dokundu” dedi

20 Ekim 2009, Salı 14:17
A A

Bursa'da oynanan Türkiye- Ermenistan Dünya Kupası Grup Eleme maçında Azerbaycan bayrağına getirilen yasakla Bakü- Ankara arasında başlayan kriz, iki ülkenin üst düzey yetkililerinin söz düellosu ile devam ediyor.

Azerbaycan’da son günlerde gündemin başındaki yerini koruyan bayrak krizi konusunda Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Esedov, “Aynı gün Bakü'deki Azerbaycan- Rusya futbol maçında Türkiye Bayrağı en yüksek yere asılmıştı. Bir kez daha söylüyorum, iktidarlar gelip gider, halklar ebedidir. Türkiye ile Azerbaycan arasında tahribat yaratmaya çalışanlar var. Böyle güçler Ermenistan'dan da kötüdür. Türkiye'de Azerbaycan Bayrağı’na hakaret edildiğini gördüğümde gururuma dokundu” dedi.

Milli Meclis Başkan Yardımcısı Bahar Muradova da Şehitler Hıyabanı'ndan Türk bayrağının kaldırılması konusunda sansasyon yaratmanın gereksiz olduğunu söyledi. Muradova, “Bu yasa çerçevesinde hayata geçirildi. Aslında ‘Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yabancı devletlerin ve uluslararası kuruluşların bayraklarının istifadesi kuralları hakkında yasa' yürürlüğe girdiği anda (geçen yıl) uygulanmalıydı” diye konuştu.
Milletvekili İkram İsrafil de Azerbaycan ile Türkiye arasında ortaya çıkan gerginliğe son vermek için Bakü'nün işgalden kurtarıldığı 15 Eylül'ün ‘Türkiye-Azerbaycan Dostluk Günü’ olarak ilan edilmesini istedi.

Milli Meclis'in 1'inci Başkan Yardımcısı Ziyafet Asgerov ise Bakü'deki Türk Şehitliği’nden Türkiye Bayrağı’nın yanısıra Azerbaycan Bayrağı'nın da kaldırıldığını anlattı. Asgerov, Türk yetkililere hitaben, “Siz niye Türkiye’de tahkir edilen Azerbaycan bayraklarından konuşmuyorsunuz? Ben bayrağımızı o vaziyette gördüğümde kendime hakaret edilmiş kabul ettim. Biz istiyoruz ki Türkiye yetkilileri Azerbaycan'ın milli değerlerini dikkate alsınlar” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve İçtimai Daire Başkanı Ali Hasanov da, Bakü’de yabancı bayrakların yasa gereği toplatıldığını söyledi. Yasanın kabulünden sonra yerel kamu yöneticilerine yasaya aykırı asılmış yabancı bayrakların listesinin hazırlanması emri verildiğini kaydeden Hasanov, yapılan kontrollerde kurallara uygun olmayan şekilde birçok yabancı bayrağın asıldığının tespit edildiğini bildirdi.

Nurettin ATMACA/ BAKÜ, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.