Estetiğin gücünü kadınlara gösteren filmler

Estetik terimini hayatına yeni sokanlar olabilir ama aslında yıllardır bu konu hakkında birçok film izliyoruz fakat farkında bile değiliz. İşte estetiğin gücünü detaylara gizleyen filmler…  

01 Nisan 2017, Cumartesi 14:24
A A

Her ne kadar estetik son yıllarda günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiş olsa da sinemada yıllardır işlenen konulardan biri. Ta 1940’lardan günümüze estetikle ilgili filmlerin bazılarını hatırlamaya ne dersiniz? Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ali Duman estetik konulu en iddialı 10 filmi sizler için hazırladı...

1. Goodnight Mommy (2014)

1. Goodnight Mommy (2014)

Hayatımda izlediğim belki de tek Avusturya yapımı film budur. Çok başarılı bir gerilim. Olay, Avusturya’nın dağlarında, kırlarında, bayırlarında geçiyor.

Anneleri bir dizi estetik operasyon geçirip eve döner, yüzü gözü bandajlıdır, çocukları olan ikizler de bu bandajlı teyzenin gerçek anneleri olmadığını düşünürler. Çok enteresan, sürprizlerle dolu bir film.. 

2. Rabid (1977)

2. Rabid (1977)

The Fly (Sinek) ve History of Violence (Şiddetin Tarihçesi) gibi filmlerin yönetmeni David Cronenberg’in aslında pek bilinmeyen ve açıkçası hani öyle çok da bir şeye benzemeyen bir filmi.Ama nedense beni çok etkilemişti. Motorcu bir kız felaket bir kaza geçiriyor ve ağır yaralanıyor. Birkaç deneysel estetik operasyon geçiriyor. Ne var ki ameliyatlardan sonra bu halim selim kızcağız birden insan etine, kana falan dayanılmaz bir istek duymaya başlıyor.Sonrası klasik, bu hoş olmayan rahatsızlığını ısırdığı insanlarla büyük bir salgın haline dönüştürüyor.  

3. Dark Passage (1947)

3. Dark Passage (1947)

Estetik Cerrahi’nin 1940'lı yıllarda inanılmaz bir bilim kurgu öğesi şeklinde kullanıldığı bir film... Humphrey Bogart oynuyor başrolde. işlemediği bir cinayetten dolayı hapse atılıyor Humphrey Abi ve suçsuzluğunu ispatlamak için kaçıyor.Yüzünü, bir estetik cerraha, merdiven altı bir ameliyathanede  değiştiriyor ve olaylar gelişiyor. 

4. Eyes Without A Face (1960)

4. Eyes Without A Face (1960)

Aslında hiç hazzetmediğim Fransız sinemasından yine estetik cerrahinin karanlık tarafına ait bir film... Doktor Génessier, bir trafik kazasına neden olup, kendi kızının yüzünü çok kötü bir şekilde yaralar. Kızına eski güzelliğini ve hayatını verebilmek için yüz nakli yapmak ister.

Yardımcısı ile birlikte ona yüz bulmak için genç kızları kaçırmaya başlarlar ama işte operasyonlar sırasında terslikler olur; doku uyumsuzlukları ve benzeri sebepler ile hastalar kaybedilmeye başlar. Üstüne üstlük kızı da babasının neler yaptığını fark eder. 

5. The Skin I Live In ( 2011)

5. The Skin I Live In ( 2011)

Vee Almodóvar! Çok ünlü ve dolayısıyla da aşırı zengin bir plastik cerrahin kızına tecavüz edilir, kız da bu travmayı bir süre atlatamaz ve ölür. Bizim adam gibi adam plastik cerrahimiz da tecavüzcüyü kaçırır ve evine kapatır.  

Yıllar içinde onu cinsiyet değiştirmeden tutun da burun ameliyatına kadar birçok operasyonlarla ölen karısı ve tek aşkı Vera'nın bir kopyasına dönüştürür. 

6. Vanilla Sky (2001)

6. Vanilla Sky (2001)

Tom Cruise, çok zengin, çok başarılı, inanılmaz yakışıklı, muhteşem bir hayatı, 62 model Ferrari 250 GTO’su, inanılmaz güzel sevgilileri olan genç bir arkadaşımızdır.

İşte o sevgililerden birinin psikopatlığı sonucunda çok büyük bir araba kazası geçirir ve şans eseri hayatta kalır. Bütün servetini bu uğurda harcamaya hazır olmasına rağmen, doktorlar "estetik cerrahi de bir yere kadar arkadaşım" derler. Sonrası gerçek bir yıkım olur onun için... 

7. The Face of Another (1966)

7. The Face of Another (1966)

Günümüzde en tuttuğum ekollerden biri olan Japon sinemasının 60’lı yıllarda bile ne denli başarılı olduğunu gösteren felaket bir film.

Kimyasal bir kaza sonucu yüzü tamamen yanan bir adama yarı organik bir maske hazırlanır. Adam da önceleri biraz oyun amaçlı bu maskeyle farklı biri gibi davranmaya başlar ama sonra maske ciddi ciddi hayatını, kişiliğini, davranışlarını etkilemeye başlar. 

8. Seconds (John Frankenheimer, 1966)

8. Seconds (John Frankenheimer, 1966)

İki yüzlü adam ismiyle zamanında ülkemizde de TV dizisi yayınlanmış bir film. İnsanlara sahte bir cenaze ayarlayıp, estetik cerrahi ile yepyeni bir yüz ve yeni bir hayat oluşturan şirketin, illegal role bürünüp başrol oyuncumuz ile girdiği ölümcül mücadele..

9. Face off (1997)

9. Face off (1997)

John Travolta,  gizli bir biyolojik silahın yerini öğrenmek isteyen bir terörist. Nicholas Cage ise bu teröristi yakalamaya çalışan ajan veya tam tersi… Birbirlerini öldürmek için yüzlerini estetik operasyonlarla birbirlerine benzetiyorlar.. Öyle ki filmin sonunda kim Nicholas kim Travolta belli olmuyor! 

10. Back To The Future serisi

10. Back To The Future serisi

Aslında bu filmde estetik cerrahi ile ilgili kayda değer bir şey yok ama benim hayatımda en sevdiğim film olduğu için listeye aldım.  

Gerçi Doktor Brown, geleceğe giderken estetik ameliyat geçirdiğini söylüyor ve yaşlı yüzünü maske gibi çıkarıp atıyor. Yine Marty'nin annesi paralel gelecekte epey iddialı bir göğüs estetiği olmuş. İçinde estetik cerrahi olsun olmasın muhteşem bir film serisi..   

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.