ETA: Silah bırakma gündemimizde yok

İki yıldır eylem yapmayan ETA, Norveç'in Oslo kentinde planladığı diyalog görüşmelerinde İspanyol hükümetinin masaya oturmamasına tepki gösterdi. Yayımladığı bildiride “Silah bırakma gündemimizde yok” dedi

27 Mart 2013, Çarşamba 11:06
A A
ETA: Silah bırakma gündemimizde yok

 

İki yıldır eylem yapmayan ETA, Oslo’da yapılması planlanan barış görüşmelerine katılmayı reddeden İspanyol hükümetini uyardı. İspanya Başbakanı’nın çağrısını yanıt veren ETA, yayımladığı bildiride “Silah bırakma gündemimizde yok” ifadelerini kullandı.

 Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA, Norveç'in Oslo kentinde planladığı diyalog görüşmelerinde İspanyol hükümetinin masaya oturmamasına tepki gösterdi. ETA internetteki Naiz. info adlı sitede yayınladığı bildiride, müzakere alanının kapatılmasının, Bask bölgesindeki ''çatışmaların çözümünü geciktireceğini ve zorlaştıracağını'' savundu.

ETA, ''Silah bırakma ne gündemimizdeydi ne de şu anda komisyon ile yapılan çalışmaların gündeminde'' ifadesini kullandı.ETA, Oslo'daki görüşmelere katılan, ateşkesin doğruluğunu teyit eden uluslararası komisyon ile silah bırakma konusunda konuşulduğu iddialarını yalanladı. ETA, ''Bask bölgesindeki barış sürecinin bloke edilmesinde tüm sorumluluğun İspanya ve Fransa'da olduğunu'' vurguladı. Çözüm sürecinde ileriye gitmek için getirdiği ''somut ve önemli önerilerin karşılık bulmadığını savunan ETA, Fransız hükümetinin tüm kararı İspanyol hükümetinin ellerine bıraktığını'' belirtti.

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

ETA, her şeye rağmen ''Kalıcı bir çözüm inşa etmek için çalışmaya devam edeceğiz ve diyalog için belirlediğimiz temsilcileri aktif tutmayı sürdüreceğiz. Zorluklara karşı boyun eğmeyeceğiz çünkü Bask özgürlük ve barışa layıktır'' ifadeleri kullandı.

İSPANYA BAŞBAKANI: SİLAHLARI BIRAKIN

Öte yandan ETA'nın açıklamasıyla ilgili görüşü sorulan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ''ETA'nın tamamen kendisini feshettiğini açıkladığı anda herkes için olumlu sonuçlar gelecektir'' diyerek, terör örgütüne bir kez daha ''tamamen silah bırak'' çağrısı yaptı.

‘NE YALANLIYORUM NE DE DOĞRULUYORUM’

Bu arada İspanyol haber ajansı Europa Press, Norveç yönetiminin Şubat ayında ETA yöneticilerini sınır dışı ettiğini ileri sürdü. David Pila, Iratxe Sorzabal ve Josu Ternera adlı ETA yöneticilerinin 2011 sonlarından itibaren Norveç'te bulundukları ve bu ülke tarafından korundukları öne sürüldü. Bu kişilerin getirdikleri çözüm önerilerinin İspanyol hükümeti tarafından reddedilmesinin ardından Norveç yönetiminin ETA üyelerini sınır dışı ettikleri ifade edildi. İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, haberle ilgili ''ne yalanlıyorum ne de doğruluyorum'' dedi. Avrupa Birliği’nin terör örgütleri listesinde olan ETA, 20 Ekim 2011 tarihinde silahlı eylemlerini bıraktığını açıklamıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.