Ethem Sarısülük davası Aksaray'a gönderildi

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Ethem Sarısülük'ün öldürülmesine ilişkin polis Ahmet Şahbaz hakkında açılan davanın güvenlik gerekçesiyle Aksaray'a nakledilmesine hükmetti

02 Eylül 2015, Çarşamba 15:38
A A
Ethem Sarısülük davası Aksaray'a gönderildi

Gezi eyleminde 1 Haziran 2013 tarihinde Ethem Sarısülük'ü vurarak öldüren polis memuru Ahmet Şahbaz, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyordu.

Yargılama sırasında tutuklanan Şahbaz, yargılama sonucunda da olası kastla adam öldürmek suçundan 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi, davayı usul yönünden bozmuştu ve dosya yeniden 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

SANIK POLİS VE ANKARA VALİLİĞİ DİLEKÇE VERMİŞTİ

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi de dava için 7 Eylül tarihine duruşma günü vermiş ve jandarmaya yazdığı yazıda, salonda yeteri kadar güvenlik kuvveti sağlanarak güvenliğin sağlanmasını istemişti.

Bu sırada sanık Ahmet Şahbaz ve Ankara Valiliği, iki ayrı başvuru ile mahkemeye dilekçe vermiş ve davanın güvenlik gerekçesiyle naklinin istenmesi için Adalet Bakanlığı'na başvurulmasını talep etmişti.

Mahkeme de talep yazılarını bakanlığa göndermişti. Başvuruları inceleyen Adalet Bakanlığı, davanın nakledilmesine karar verilmesi için dosyayı Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderdi.

5. Ceza Dairesi de Sarısülük davasının Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi'ne nakletti. Davanın bundan sonraki bölümü Aksaray'da görülecek.

Sıradaki haber yükleniyor...