Etin en sağlıklı alternatifi mantar hakkında merak ettikleriniz

Mantar etin yeni alternatifi olarak görülüyor, hatta et yerine kullanılabiliyor. Bununsa çok ilginç bir sebebi var. Diyetisyen Nilüfer Terzioğlu mantar hakkında önemli bilgiler veriyor...

08 Ekim 2018, Pazartesi 09:30 Son Güncelleme:
A A

Potasyum bakımından zengin olan mantarın faydaları neler? Kimler mantar tüketmemeli? Merak edilen soruların yanıtını uzmanından öğrenelim. 

Mantarın tıpkı et gibi ‘umami’ olarak adlandırılan 5. tat duygusunu hissettirdiğini biliyor muydunuz? Et lezzetini alabilmenin daha ekonomik ve besleyici olan en iyi yolu mantar tüketmektir. Yemeklerinize kıyma yerine küçük küçük doğradığınız mantarları ekleyerek benzer lezzete ulaşabilirsiniz. 

YÜKSEK ANTİOKSİDAN KAPASİTESİNE SAHİP

Mantar, sebze grubundan sayılsa da aslında içerdiği besin öğeleri sayesinde et, kuru baklagiller ve tahıl grubuna benzer. Düşük kalori, yüksek vitamin ve mineral içeren bir besin istiyorsanız mantar tam size göre.1 kase dilimlenmiş mantar (yaklaşık 70 gr) sadece 15 kalori enerji sağlar. 

Özellikle potasyumdan zengin olan mantar, türlerine göre selenyum ve bakır mineralleri açısından da zengindir. Mantar, sinir sistemi sağlığı için gerekli olan B grubu vitaminlerinden riboflavin, niasin ve pantotenik asit içerir. Ayrıca karbonhidrat, protein ve yağın vücutta enerji olarak kullanılabilmesini sağlar. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yüksek antioksidan kapasitesine de sahiptir. 

GUT HASTALARI VE BÖBREK TAŞI OLAN HASTALAR DİKKAT!

Mantar, vücutta ürik asite dönüşen pürinden zengindir. Böbrek taşı ve gut hastası olanların dikkatli tüketmesi gerekir.

MANTAR SATIN ALIRKEN VE SAKLARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yüzeyi temiz olmalı. Tombul olanları seçilmeli. Rengi açık krem, beyaza yakın olmalı. Saklanılan kabın ağzı kesinlikle kapalı olmalı. Cam kaplarda veya karton poşetlerde saklanmalı. Buzdolabında muhafaza edilmeli.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tansiyon ve kolesterolünüzü dengede tutmak için bu besinleri yemelisiniz