Ev dekorasyonunda en çok yapılan hatalar

Herkes kendi zevkine güvenir ve kendi evi için en iyi mimar olduğunu düşünür. Fakat bazı yerlerde işler yoluna gitmeyebilir ve hayal edildiği gibi bir dekorasyon yapamayabilirsiniz. İç Mimar ve Tasarımcı Nihat Yıldız, en çok yapılan dekorasyon hatalarından ve bir mekanı dekore ederken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetti.

13 Haziran 2020, Cumartesi 14:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dekorasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar ve tercihler göz önünde bulundurularak oldukça zarif ve etkileyici dekorasyonlar yapabilir. Evinizin şık görünmesini ve konforlu olmasını istiyorsanız Tasarımcı ve İç Mimar Nihat Yıldız dekorasyon gerçekleştirirken yapılmaması gereken hatalardan bahsetti.

Renkleri doğru kullanın

Renkleri doğru kullanın

Tasarımcı ve İç Mimar Nihat Yıldız, “Renk yelpazesinde aynı bölgede yer alan, birbirine yakın renklerle yapılan, hiçbir kontrast oluşturulmamış, canlılık ve hareket verilmemiş bir dekorasyon sıkıcı bir görünüme sahip olmaya mahkumdur. Bu nedenle, yapmanız gereken şey renkli aksesuarlar ile mekanı şenlendirmeniz ve monoton halinden kurtarmanız. Bu hata çözümü en basit hatalardan biridir. İlk aşamada birbirine uzak 3 renk seçebilir daha sonra yelpazedeki yakın renkler ile mekanı hareketlendirebilirsiniz” açıklamasında bulunuyor.


Aydınlatmayı tek noktada kullanmayın

Aydınlatmayı tek noktada kullanmayın

Nihat Yıldız, “Mekanın atmosferini oluşturan birinci etmen olan genel aydınlatmanın plansız bir şekilde gerçekleştirilmesi, genelde tek bir noktadan aydınlatma yapılması yapılan hataların başında geliyor. Oysa tek bir noktadan yapılan aydınlatma mekanı yeteri kadar iyi aydınlatmadığı gibi koyu gölgelerin oluşmasına sebebiyet verir, bu da mekanı kasvetli gösterir. Birkaç noktadan yapılan ve her biri başka işlev gören aydınlatmalar mekanınızın atmosferini oluşturmak için gerekli belki de yegane şeydir” şeklinde ifade ediyor.


Fazla eşya kullanmayın

Fazla eşya kullanmayın

Özellikle evlerde küçük olan odalarda fazla eşya kullanılmamasını belirten Yıldız, “Dekorasyonda en fazla yapılan hataların başında mekanları eşyaya boğmak ve içeride adeta nefes alamaz hale getirmek geliyor. Özellikle küçük odaların daha da küçük görünmesini istemiyorsanız fazla eşyadan kaçının. Geniş tasarımlı mobilyaların yerine daha dar, altı açık mobilyalar tercih ederek ferah ve şık bir görünüme kavuşabilirsiniz” diyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karbonatın hiç bilmediğiniz kullanım alanları