Evcil hayvanınız bunları yapıyorsa dikkat!

Kediniz ve köpeğiniz evde bunları yapıyorsa dikkat edin. Normal zannettiğiniz bazı hareketleri ciddi hastalıkların sebebi olabilir.

04 Ocak 2017, Çarşamba 10:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yemek yemek istemiyorsa

Yemek yemek istemiyorsa

Yemek yemeyi sürekli reddediyorsa kesinlikle bir veterinere götürülmelidir. Özellikle su içmeyi reddetmesi, yaygın görülen hastalıklardan birine yakalanmış olabileceğini gösterir.

Nefes darlığı yaşıyorsa

Nefes darlığı yaşıyorsa

Eğer evcil hayvanınız nefes darlığı yaşıyorsa, bunun sebebi yorucu oyunlar oynaması veya çok hareketli olması değildir. Kalp hastalığı veya aşırı stresli olabilir. Hemen veterinere götürüp nedenini öğrenin.

Sürekli kendini yalıyorsa

Sürekli kendini yalıyorsa

Genellikle kendilerini yalayarak temizlendikleri için bu belirtiyi fark etmek biraz zordur. Eğer belli bir yerde sürekli bunu yapıyorsa, bir kliniğe götürmekte fayda vardır.

Kuyruğu ayaklarının arasında ise

Kuyruğu ayaklarının arasında ise

Eğer anormal pozisyonlarda duruyorsa, dikkatle gözlemlenmelidir. Kuyruğunun ayaklarının arasında olması, çok acı çektiğinin göstergesidir. Hemen bir veterinere götürün. Buna benzer davranışlar sergiliyorsa, kediniz veya köpeğiniz böbrek taşı hastalığına yakalanmış olabilir.

Sebepsiz yere sürekli halsizse

Sebepsiz yere sürekli halsizse

Eğer evcil hayvanınız sevdiği oyunları oynamayı reddediyor ve onun yerine uzanıp halsiz bir şekilde duruyorsa, bu durum kalp hastalığının belirtisi olabilir. Uyuşukluk, aynı zamanda kene ve pirelenme gibi diğer hastalıkların belirtisi olabilir.

Saklanıyorsa

Saklanıyorsa

Köpeğiniz veya kediniz sizinle iletişimi kesip evde saklanacak yerler buluyorsa bir hastalığı olabilir. Anormal davranışlar sergilemesi de hastalık belirtisi olabilir. Fiziksel olarak yaralanmış olabilir.

Bağırsak rahatsızlığı veya kabızlığı varsa

Bağırsak rahatsızlığı veya kabızlığı varsa

Kronik bağırsak rahatsızlığı veya kabızlık omurilik hastalığı, tümör veya zehirlenme gibi birçok ciddi hastalığın belirtisi olabilir. Eğer daha önceden kanama, ateş veya bilinç kaybı gibi herhangi bir hastalık geçirdiyse, acil kliniğe gidilmelidir.

Topallıyorsa

Topallıyorsa

Fark edilmesi en kolay rahatsızlıklardan biridir. Ev içinde küçük kazadan dolayı olduysa bir uzman veterinere göstermeniz önerilir. Bu durumu önemsemezseniz, ayaklarından birini kaybetmesine sebep olabilir.

Şişkinliği, gazı veya kusması varsa

Şişkinliği, gazı veya kusması varsa

Bu belirtiler, böceklenme veya sindirim sistemi ile ilgili bir problem olduğu gösterebilir. Diğer yandan pankreas, zehirlenme gibi sorunların da belirtisi olabilir. Sadece şişkinliği varsa boşaltım sisteminde problem olabilir.

Tuvaletini yaparken rahatsız ise

Tuvaletini yaparken rahatsız ise

Birçok kedi tuvalete gitmeden önce miyavlar ki evdeki herkes onun ne yapacağını bilsin. Eğer tuvaletini yapmadan önce endişeli şekilde kedi kumunun etrafında dolanıyorsa ve rahatsız olduğunu belirtecek sesler çıkarıyorsa, bir veterinere götürmenizi tavsiye ederiz. Aynı şekilde köpekler de rahatsızlığını hırılılar çıkararak bir şekilde belirtir. Boşaltım sistemi ile ilgili hastalıkların belirtisi olabilir.

Başını duvara yaslıyorsa

Başını duvara yaslıyorsa

Eğer kediniz veya köpeğiniz başını duvara bastırıyorsa, muhtemelen sinir sistemi ile ilgili yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Bu enfeksiyon, fiziksel zarar veya tümörün bile belirtisi olabilir. Veterinere gidip nedenini öğrenin.

Tıslama, hırlama, ağlamaklı miyavlaması varsa

Tıslama, hırlama, ağlamaklı miyavlaması varsa

Evcil hayvanınız acı çekiyorsa, sizi çok sevse de düşmanca davranabilir. Buna alınıp ondan uzaklaşmayın, neyi olduğunu öğrenmeye çalışın. Sebebi yüksek ateşle birlikte iltihap hastalığı gibi acı veren hastalıklar olabilir.

3. gözkapağı görünür duruma geldiyse

3. gözkapağı görünür duruma geldiyse

Normalde kediler uyuduğunda 3. göz kapağı ortaya çıkar. Ama her zaman bunun olması ve gözün yarısını kapatması durumunda veterinerin görmesi gereklidir. Yoksa göz kapağı bütün gözü kaplayabilir ve virüs enfeksiyonuna yakalanabilir.

Kemik üzerinde şişkinlik veya kabartı varsa

Kemik üzerinde şişkinlik veya kabartı varsa

Kedinizi veya köpeğinizi severken vücudunu iyice kontrol edin. Buz kabartısı gibi şişkinlik varsa dikkatle inceleyin. Bu basit bir yara da olabilir, ciddi bir hastalığın belirtisi de... Veterinere mutlaka gösterin.

Zor nefes alıyorsa

Zor nefes alıyorsa

Eğer evcil hayvanınız hırıldayarak soluyorsa, bunun sebebi nefesinin göğsünden midesine geçmesi olabilir. Ertelemeden veterinere gösterin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER IndieWire’a göre 21. Yüzyılın en iyi 10 komedi dizileri