Evcil hayvanla seyahat edeceklere 7 tavsiye

Güzel bir tatilin hayalini kuruyorsunuz ama hep bir tarafınız eksik kalıyor çünkü evcil hayvanınızı arkanızda bırakmak istemiyorsunuz. İşin gerçeği aslında bırakmak da zorunda değilsiniz. Bazı prosedürler ve hazırlıklar sonrasında kurduğunuz o güzel tatil hayalinin içine dostunuzu da ekleyebilirsiniz. #öncetürkiyeyikeşfet mottosuyla Neredekal.com editörleri, evcil hayvanlarıyla keşfe çıkmayı düşünenlere 7 önemli tavsiye ile rehber niteliğinde bir yazı hazırladı.

26 Ağustos 2020, Çarşamba 09:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Yurt içi ve yurt dışı seyahat prosedürlerini öğrenin

1 – Yurt içi ve yurt dışı seyahat prosedürlerini öğrenin

Evcil hayvanınızla birlikte seyahat etmek istiyorsanız bilmeniz gereken şart, dostunuzun bir kimliği olması gerekliliği. Bunun yanı sıra birçok yabancı ülkenin istediği bazı ek belgeler ve aşılar var. Bu belgeler ve aşılar evcil hayvanınızın türüne ve bazı özelliklerine göre değişmekte. O nedenle yurt dışı seyahatlerinizden en az 3 ay öncesinde, gideceğiniz ülkenin prosedürlerini araştırmanız yararlı olur. 

2 – Her şeyden önce sağlık

2 – Her şeyden önce sağlık

Can dostlarınızın sağlığı her şeyden daha önemli. Kara yolu ya da hava yolu fark etmeksizin evcil hayvanınızla beraber yapacağınız her seyahatten önce sağlık durumunu ve aşılarının yeterli olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekiyor. Özellikle kuduz aşısı burada önemi bir nokta. O nedenle yola çıkmadan önce biricik yavrunuzun sağlığının iyi olduğundan emin olup gönül rahatlığıyla bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

3 – Taşıma çantası şart

3 – Taşıma çantası şart

Eğer halihazırda bir taşıma çantanız yoksa bir an önce sağlam bir tane edinmelisiniz. Yok eğer, bizimkinin var ama sevmiyor nasıl olacak diyorsanız maalesef bu durumda yapabilecek pek de bir şey yok. Ne kadar sevmese de bu gibi durumlarda taşıma çantası büyük bir kurtarıcı. Zaten güncel prosedürlerde evcil hayvanların kafessiz / taşıma çantasız seyahat etmesi yasak. Bu nedenle sevdiği birkaç oyuncağıyla beraber güvenli bir alan oluşturduğunuz takdirde can dostunuzla rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.  

4 – Yolculuk öncesi verilen ilaçlardan uzak durun

4 – Yolculuk öncesi verilen ilaçlardan uzak durun

Bazı gergin durumların yaşanmasını istemediğinizden yolculuk öncesi sakinleştirmek amacıyla birkaç ilaç almış olabilirsiniz. Ancak bu ilaçlar nefes alma ve denge komplikasyonlarına neden olduğu için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği tarafından önerilmemekte. İlaçlar yerine dostunuzu yolculuktan önce iyice yorup, yol boyu uyumasını sağlamak daha yararlı bir seçenek olacaktır. Ayrıca yolculuk sırasında aç olmaları da hem sizin hem de evcil hayvanınızın seyahatini kolaylaştıracaktır. Zira dolu bir mide, kusma gibi problemler oluşturabilir. Çok fazla olmayacak şekilde yolculuk öncesi ufak bir oburluk yapmasında hiçbir sıkıntı yok tabi ki. 

5 – Hava yollarının uçuş prosedürlerini öğrenin

5 – Hava yollarının uçuş prosedürlerini öğrenin

Eğer seyahatinizi uçakla gerçekleştirecekseniz kendinize bilet aldığınız gibi dostunuza da bilet almanız gerekmekte. Uçuştan en az 24 saat önce hava yolu şirketinizi arayarak hem bu konudaki politikalarını öğrenmek hem de fiyatlandırmalar hakkında bilgi edinmelisiniz. Uçuş sırasında sekiz kilonun üzerindeki hayvanlar kargo bölümünde, daha küçük olan hayvanlar ise yolcu kısmında sizinle beraber uçabilmekte. Sizinle kabin bölümünde seyahat eden dostunuz taşıma çantası ile beraber kucağınızda ya da koltuğunuzun altında olmak zorunda. Kargo bölümünde taşınmak zorunda kalan dostlarınız için ise sağlam ve hava aldığından emin olduğunuz bir taşıma çantası ya da kafes kullanmalısınız. 

6 – Uzun araba yolculuklarını keyifli hale getirin

6 – Uzun araba yolculuklarını keyifli hale getirin

Zaten oldukça keyifli olan uzun araba yolculuklarını dostunuz ile birlikte daha da keyifli bir hale getirebilirsiniz. Arabada rahatça dolaşmasına ve dikkatinizi bozmasına izin vermediğiniz sürece üç saatte bir hayvanınız için vereceğiniz ihtiyaç molaları ile gayet eğlenceli bir yol anısı edinebilirsiniz. Ayrıca bu yolcuğun daha güvenli bir şekilde sürmesi için emniyet kemerli kayış tasmalar da satılmakta. 

7 – Dostunuzun stres olmasını engelleyin

7 – Dostunuzun stres olmasını engelleyin

Evcil hayvanların çoğu özellikle de kediler güvenli alan içinde yaşamayı tercih ederler. Ortam değiştirmek onlar için gergin bir durumdur. Bu nedenle herhangi bir ortam değişikliği söz konusu olduğunda biricik arkadaşınızın rahat ve stressiz hissetmesi sağlığı açısından çok önemli. Sevdiği oyuncaklar ve eşyalar ile kafes içinde kurduğunuz güvenli ortamı, dışarıdan da sadece yanları kapatacak şekilde bir battaniyeye sararak kurabilirsiniz.

Bu sayede dışarıdan gelen ve stres yaratan ani araba ışıklarını ve gürültüyü en az seviyeye indirmiş olursunuz. Bunun yanı sıra kendiniz de stresli durumlardan uzak durun çünkü dostunuz sizin gerginliğinizi hissedip huzursuz olabilir. Sonuçta her şey onların sağlığı ve mutluluğu için! 

Kaynak: https://www.neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sonbahar tatili için en iyi 20 rota