Evde bakım ücreti ne kadar? Evde bakım maaşları yattı mı?

Evde bakım ücreti Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine veriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, son olarak evde bakım ücretlerinin 1544 liraya çıktığını açıklamıştı. Evde bakım maaşları il il yattığı için işte o illerin listesi.

22 Temmuz 2020, Çarşamba 16:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Zehra Zümrüt Selçuk, 535 bin 805 vatandaşa evde bakım ücreti ödendiğini ve 2020 yılı Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımının aylık 1.544,61 TL’ye çıkarıldığını açıklamıştı. 18 yaş altı bakıma muhtaç vatandaşlar için 567.97 lira, ağır silikozis hastaları içinse 1562,86 lira ödenecek.

22 Temmuz itibarıyla evde bakım maaşı yatan iller şöyle:

22 Temmuz itibarıyla evde bakım maaşı yatan iller şöyle:

Hatay, Tokat, Bolu, Edirne, Diyarbakır, Kırklareli, İzmir, Karabük, Kayseri, Antalya, Zonguldak, Bilecik, Konya, Ankara, Denizli, Afyonkarahisar, İstanbul, Şanlıurfa, Uşak, Manisa, Ordu, Çanakkale, Mersin, Samsun, Bayburt, Siirt, Kars, Erzurum, Bursa, Balıkesir, Adana.

Evde bakım maaşı şartları nelerdir?

Evde bakım maaşı şartları nelerdir?

Hastanelerden alınacak "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı yüzde 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

Engelli kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması gerekir: Tuvalet, beslenme ihtiyacı, giyinme-soyunma vb işler.

Haneye giren tüm gelir, kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 3'te 2'sinden daha az olduğunun bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir.

“Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 750 bine yakın esnaf toplam 18 milyar lira kredi kullandı